Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Landis zvládl časovku a je krůček od vítězství

19:54
PRAHA - Americký cyklista Floyd Landis sahá před závěrečnou etapu po vítězství v Tour de France. V dnešní časovce na 57 kilometrů obsadil třetí místo a posunul se do čela průběžného pořadí, které vede s náskokem 59 sekund před dosavadním držitelem žlutého trikotu Oscarem Pereirem ze Španělska. Časovku vyhrál Ukrajinec Sergej Gončar.

Floyd Landis foto: ČTK

Nový šampion Tour bude korunován v neděli v Paříži. Poprvé po sedmi letech jím nebude Lance Armstrong, jenž po loňském triumfu ukončil kariéru, ale třicetiletý Landis zřejmě prodlouží americkou nadvládu i v 93. ročníku.

Český cyklista Pavel Padrnos dnes obsadil 27. místo s pětiminutovou ztrátou na Gončara, celkově mu patří 65. pozice.

"Jsem strašně šťastný, víc už ani nemohu být. Prožívám úžasné dny. Jsem dříč, co se nikdy nevzdává, ale na druhou stranu jsem jenom člověk," prohlásil Landis. Žlutý trikot si s Pereirem vyměnili celkem čtyřikrát. "Snad už se ho nebudu muset vzdát. Ale konec ještě není," uvedl opatrně Američan.

Po kolapsu v 16. etapě se Landis vrátil do boje o titul čtvrtečním heroickým sólem a před časovkou ztrácel na třetím místě na vedoucího Pereira půl minuty. Na trati z Creusot do Montceau-les-Mines Landis od začátku naplňoval prognózy, že se díky časovkářským schopnostem posune do čela, ale Pereiro se nevzdával.

Na mezičase po 16 kilometrech byl Landis nejrychlejší o sekundu před Gončarem, Pereiro figuroval na třetí pozici. V dalším průběhu už ovládl boj s časem šestatřicetiletý ukrajinský specialista, jenž suverénně vyhrál i předchozí časovku v sedmé etapě, v které byl Landis druhý. Po 34 kilometrech už Gončar vedl o 26 sekund a nakonec jako jediný zvládl projet trať průměrnou rychlostí přes 50 km/h. Druhého Andrease Klödena porazil v cíli o 41 sekund.

Německého nástupce Jana Ullricha vynesl dnešní výsledek na celkové třetí místo o půl minuty za Pereira. Klöden spolu s Gončarem drží mezi elitou tým T-Mobile, který těsně před
startem Tour musel kvůli dopingu opustit Ullrich, šampion z roku 1997. "V Alpách jsem onemocněl a nevěděl jsem, co od sebe dneska můžu čekat. V první časovce jsem měl za cíl získat žlutý trikot, dneska jsem žádné osobní ambice neměl. Chtěl jsem zajet dobře kvůli týmu," komentoval své vítězství Gončar, mistr světa v časovce z roku 2000.

Časovka nepřinesla žádnou změnu v boji o bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let, z nichž byl v cíli nejdříve Ital Damiano Cunego. Bývalý šampion si tak pojistil vedení na 36 sekund před Němcem Marcusem Fothenem.

Do Paříže se v neděli vydá už jen 140 jezdců. Peloton dnes nedobrovolně opustil Jihoafričan Robert Hunter, který byl diskvalifikován za překročení časového limitu. Za Gončarem zaostal o 18:09 minuty, čímž nesplnil podmínku, že bude pomalejší maximálně o čtvrtinu než vítěz.
Stejně jako předchozí etapy absolvovali cyklisté i časovku v tropickém vedru přes 30 stupňů Celsia. Pořadatelé se dokonce rozhodli kropit silnici, aby asfalt neměkl a neohrožoval bezpečnost závodníků.

Před časovkou zavítali mezi účastníky Tour už kolem osmé hodiny ráno bez ohlášení dopingoví komisaři a odebrali vzorky 20 jezdcům. Výsledky všech kontrol byly negativní.

Nedělní závěrečná etapa s cílem na Champs-Elysées, která má obvykle "výletní" charakter, měří 154,5 km.

Výsledky - 19. etapa (časovka na 57 km):
1. Gončar (Ukr.) 1:07:45 (průměrná rychlost 50,479 km/h), 2. Klöden (Něm.) -41, 3. Landis (USA) -1:11, 4. Pereiro (Šp.) -2:40, 5. Lang (Něm.) -3:18, 6. Zabriskie (USA) -3:35, 7. Jekimov (Rus.), 8. Evans (Austr.) oba  -3:41, 9. Grabsch (Něm.) -3:43, 10. Cunego (It.) -3:44, ...27. Padrnos (ČR) -5:05.

Průběžné pořadí:
1. Landis 85:42:30, 2. Pereiro -59, 3. Klöden -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:08, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07, ...65. Padrnos -2:16:45.