Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Langův Detroit zabral

8:46
NEW YORK - Robert Lang se gólem a dvěma přihrávkami podílel na vítězství hokejistů Detroitu v utkání prvního kola play off NHL na ledě Edmontonu 4:2. Red Wings tak vyrovnali sérii na 2:2.

Robert Lang foto: CARLOS OSORIOČTK

Nejlepší tým základní části se s outsiderem opět trápil a základ k úspěchu položil vítězným gólem až v 47. minutě v dvojnásobné přesilovce obránce Nicklas Lidström.

Pět ze šesti gólů padlo v utkání v přesilových hrách, pouze Lang na konci první třetiny skóroval při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Při výhodě dvou můžu v poli udeřil Detroit hned dvakrát a fanoušci Oilers ve vyprodané hale Rexall Place dali svou nespokojenost s verdikty rozhodčích najevo ve třetí třetině, kdy zaházeli led odpadky.

Výkon arbitrů Marka Joannettea a Deana Warrena kritizoval i trenér Craig MacTavish. "Mají úplně jiné měřítko," hřímal kouč Edmontonu. "Snad jenom jednou za celý zápas jsme mohli poslat na led  všechny čtyři formace za sebou," uvedl.

"Nechali jsme se hloupě vylučovat a to nás stálo zápas," řekl útočník Raffi Torres. Naopak autor rozhodujícího gólu Lidström neviděl na výkonu sudích nedostatky. "Myslím si, že rozhodčí takhle pískají i v jiných sériích,"prohlásil.

Hokejisty Ottawy dělí jediné vítězství od postupu do dalšího kola play off. Senátoři uspěli podruhé na ledě obhájců Stanley Cupu v Tampě a vedou v sérii 3:1 na zápasy. O výhru 5:2 se zasloužil i český útočník Martin Havlát, jenž přihrál na vítězný gól a sám pak jeden vstřelil. Havlát, který se teprve nedávno vrátil do hry po dlouhé rekonvalescenci zaviněné operací ramene, tak zatím skóroval ve všech čtyřech zápasech a dohromady zaznamenal už osm bodů.

Blízko postupu do dalších bojů jsou také hokejisté San Jose, kteří porazili Nashville 5:4 a rovněž vedou 3:1 na zápasy. Nejproduktivnější hráč základní části Joe Thornton si po dvouzápasovém bodovém půstu připsal dvě asistence, ale hrdinou Žraloků se stal znovu kapitán Patrick Marleau, jenž vstřelil tři góly.

Velký finiš předvedli i hokejisté Calgary. V Anaheimu prohrávali po dvou třetinách 0:2, ale Jarome Iginla dvěma góly v úvodních čtyřech minutách třetí třetiny vyrovnal. V prodloužení však rozhodl o výhře domácích už po 96 sekundách hry Sean O'Donnell, Anaheim tak vyrovnal stav série na 2:2.