4. března 2008 15:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lanzingerovi amputovali nohu

VÍDEŇ Rakouskému sjezdaři Matthiasi Lanzingerovi amputovali pod kolenem levou nohu. Po těžkém pádu při nedělním super-G v norském Kvitfjellu se norským lékařům ani po dvou operacích nepodařilo zlepšit prokrvení zraněné končetiny.

"Okamžitá amputace byla nutná i s ohledem na celkové akutní zhoršení situace a možnost ohrožení jeho života. Jeho stav se po zákroku výrazně zlepšil, je mimo ohrožení života," uvedl po operaci lékařský specialista Thomas Hölzenbein.

Sedmadvacetiletý Lanzinger, jehož nejlepším umístěním ve Světovém poháru byla třetí příčka ze super-G v Beaver Creeku před třemi lety, měl děsivý pád v závěru nedělního závodu. Na předposledním skoku narazil v letu do branky a nekontrolovaně doletěl do ochranné sítě. Program musel být poté na více než půl hodiny přerušen.

Po pondělních operacích otevřené zlomeniny nohy byl lyžař udržován v umělém spánku. Podle mluvčího rakouského svazu Roberta Brunnera existovala možnost převézt Lanzingera do Salcburku, kde by se jej ujal doktor Artur Trost. Ten v roce 2001 zachránil před amputací nohu Hermanna Maiera po těžké havárii na motocyklu. Tuto možnost ale museli lékaři kvůli vážnosti zranění zavrhnout.

Uvozovky dolníVe čtyři hodiny ráno jsme konstatovali, že nedokážeme zajistit cirkulaci krve. O situaci jsme s ním hovořili, stejně jako s přítelkyní a rodinouUvozovky horní


V noci na dnešek pak dospěli k rozhodnutí, že musejí končetinu amputovat. "Ve čtyři hodiny ráno jsme konstatovali, že nedokážeme zajistit cirkulaci krve. O situaci jsme s ním hovořili, stejně jako s přítelkyní a rodinou," konstatoval šéflékař chirurgického oddělení kliniky v Oslu.

V rakouském lyžařském táboře se dnes začaly množit kritické hlasy na adresu norských pořadatelů. Rakušanům vadí, že při závodu nebyla ihned u trati specializovaná helikoptéra a pro přelet do Osla byl přivolán soukromý stroj. "Je neuvěřitelné, že jeho převoz trval pět hodin, když jde při takovém zranění o každou minutu," podivoval se šéf sekce sjezdového lyžování Hans Pum.

Lidovky.cz