Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lavička: Ještě váhám v útoku

Sport

  11:43
PRAHA - Když ve středu fotbalisté Sparty vyhořeli proti francouzskému Rennes, fanoušci znejistěli. Včera sice Letenští porazili 3:2 Bohemians 1905, ale obavy se rozplynuly jen částečně. Zvládne Sparta vstup do sezony?

Lavička to nebude mít lehké. foto: Lidové noviny

"Při konfrontaci s Francouzi nám trochu spadli růžové brýle. Možná je dobře, že tento test přišel zrovna teď,“ přemýšlí nový sparťanský trenér Vítězslav Lavička (45) pět dní před vstupem do předkola Ligy mistrů.

Co musí Sparta zlepšit?
K přístupu nemohu mít připomínky, ale chybí nám větší komunikace při organizaci hry. To je věc, kterou vytýkáme hráčům už delší dobu. Dvacet metrů před brankou soupeře je naše hra kvalitní, i proti Bohemce jsme tam měli velmi slibné situace. Jenže zase jsme je nedokázali lépe zakončit, nedali jsme z nich gól. To potřebujeme nutně zlepšit.

Věříte, že vaše první sezona ve Spartě dopadne dobře?
Mám z těch čtyř týdnů, co jsem tady opravdu dobré pocity. Věřím, že v ostrých zápasech v sezoně se to projeví, ale nechci nic slibovat.

Už máte jasno o sestavě?
Více méně mi už vykrystalizovala. Stále jsou tam ale místa, kde mohou být různé alternace.

U kolika postů ještě váháte?
V kontextu s tím, co jsem říkal před chvílí, se nabízí především útok. Vzhledem ke konkurenci, kterou tam máme, se v ofenzivě nabízí nejvíc variant.

Uvažujete ještě před utkáním se Šeriffem Tiraspol o posílení?
V tuhle chvíli nevím, jestli se ještě podaří do uzávěrky druhého předkola Ligy mistrů zrealizovat nějaký příchod, na kterém jsme pracovali. Takže spíš počítám, že kádr do druhého předkola změn už nedozná.

Kde vás jinak nejvíc tlačí bota?
Hodil by se nám ještě jeden stoper, případně jeden ofenzivní hráč. Uvidíme. Nejsem natolik naivní, abych vám teď říkal, že do uzávěrky ještě něco zrealizujeme.

 
Jak jste do týmu zakomponoval posily?
Jsem celkem spokojený, Štěpán Kučera si s největší pravděpodobností vybojoval místo ve středu obrany s Tomášem Řepkou. Marián Had je také kvalitní fotbalista, který může nastoupit jak na levém kraji obrany, tak  může nastupovat jako levý vnitřní obránce. Mám z toho dobrý pocit.

A co Patrik Berger?
Patrik přišel jako vůdčí osobnost, nejen svými fotbalovými schopnostmi, ale i vystupováním.

Proti Rennes nastoupil s kapitánskou páskou. Je kromě Bergra ještě nějaký adept na funkci kapitána?
Tomáš Řepka je do konce roku v trestu. Můžou o tom hlasovat hráči, ale v tomto případě si o tom chci rozhodnout sám. Jako první se moje rozhodnutí dozví hráči před prvním zápasem v Moldávii.

Včera za Spartu poprvé nastoupil šestnáctiletý Václav Kadlec. Byl jste spokojený? 
Když jsem slyšel reakce hráčů, jeho nových spoluhráčů, v kabině jsou  na jeho vystupování jen pozitivní ohlasy. Vašek včera ukázal, že fotbal cítí velmi dobře a že je velký příslib do budoucna.

Jaké s ním máte plány?
Jeho růst chceme rozvíjet citlivě. V téhle fázi se připravuje s A týmem. Nevíme zatím, jaký bude další postup, jestli zůstane tady, nebo se bude připravovat s rezervním týmem na Strahově. Znal jsem Vaška už v době, kdy jsem nevěděl, že budu trenérem Sparty. Vím, že je to talentovaný fotbalista.

Sledujete i přípravu Slavie?Letní příprava se jí po organizační stránce moc nevydařila.
My teď máme tolik starostí sami se sebou, že Slavii teď sleduji jen tak, že si otevřu noviny a letmo si přečtu nějaké zprávy. Na víc není čas. Opravdu. 

Myslíte, že předčasné odjezdy ze soustředění slávistům ublíží?
Určitě to byla komplikace. Nám v  Rakousku taky odpadl jeden zápas, se kterým jsme počítali. Naštěstí jsme to mohli nahradit tady dneska po příjezdu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!