16. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tragédie v Alpách: Lavinu bych tam teď nečekal, diví se skialpinista

Lavina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sedm obětí si v úterý vybrala lavina ve francouzské části Alp. Cestu na horu Dôme de Neige des Ecrins měřící 4015 metrů zaplatili životem i tři čeští alpinisté. „Lavinu bych na téhle hoře v tomto období nečekal,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz skialpinista David Havel.

Další čtyři oběti byly německé národnosti, jedna Polka podle francouzské policie přežila s těžkým zraněním nohy. Lavina, která výpravu zastihla ve výšce okolo 3900 metrů, měřila na šířku až 250 metrů, uvedl šéf záchranářů Nicholas Colombani.

Skialpinista David Havel má za sebou výstupy na několik čtyřtisícovek, na hoře Dôme de Neige des Ecrins ležící v tzv. Dauphineských Alpách na jihovýchodě Francie byl v roce 2008. Oblast neštěstí dobře zná.

Lidovky.cz: Je pravda, že výstup na tuto horu je ideální pro začínající alpinisty? Je to skutečně „nejsnazší alpská čtyřtisícovka“?
Titul nejsnazší alpská čtyřtisícovka se kupodivu používá u více kopců. Je pravda, že Dôme de Neige patří z horolezeckého hlediska mezi „choďáky“, tj. výstup není nijak technicky náročný. Nicméně vede po impozantním a poměrně strmém ledovci s množstvím séraků (ledovcové trhliny, pozn. red), takže je nutné mít kompletní ledovcové vybavení a základní zkušenosti s pohybem a jištěním na ledovci. Začínající alpinisté pak někoho zkušeného s sebou.

David Havel

Rekreační lezec, vysokohorský turista a nadšený skialpinista.

Lidovky.cz: Je to oblíbený cíl českých alpinistů?
Pokud vím, tak příliš oblíbený není, pravděpodobně díky velké vzdálenosti od Česka, je to asi nám nejvzdálenější alpská čtyřtisícovka. Nicméně oblast je to velmi krásná.

Lidovky.cz: Jsou tam časté laviny? Víte o nějakém podobném neštěstí na tomto místě?
Podobné neštěstí na tomto místě si nevybavuji, ale za nepříznivých podmínek zde laviny jistě hrozí. Musím přiznat, že je tato lavina pro mě v tomto ročním období nečekaná, ale neznám aktuální podmínky na kopci. Vzhledem k obětem se mi o tom nemluví snadno.

Lidovky.cz: Jak na Vás osobně výstup na tuto horu působil?
Výstup na tuto horu je působivý díky velehorskému charakteru a odlehlosti oblasti. Krajinově velmi pěkný výstup.

Lidovky.cz: Co takové neštěstí udělá s mentalitou alpinistů? Budou se tam bát jezdit, nebo může tato tragédie naopak paradoxně zvýšit přitažlivost hory?
Nepředpokládám změnu zájmu o tuto horu ani jedním směrem. Taková neštěstí se bohužel stávají, přestože se jim snažíme co nejvíce vyvarovat.