Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Legenda se dočkala vyřazení dresu, Pierce si vytrucoval vlastní večer

Sport

  10:00
Boston - Téměř po deseti letech od zisku svého jediného mistrovského titulu byl basketbalista Paul Pierce znovu středem pozornosti v bostonské hale TD Garden. Poté, co musel shlédnout trpkou porážku Celtics s Clevelandem 99:121, vystoupal jeho dres ke stropu haly a žádný hráč nejúspěšnějšího klubu historie si tak už neoblékne dres s číslem 34.

Bývalý basketbalista Bostonu Celtics Paul Pierce foto: ČTK

Pierce se stal dvaadvacátým hráčem Bostonu, který se dočkal pocty vyřazení dresu. Dovedl Celtics k zatím poslednímu titulu v roce 2008, když se před svou životní sezonou spojil síly s obranářem Kevinem Garnettem a střelcem Rayem Allenem. On však byl hlavním tahounem týmu a získal po finále s rivalem Los Angeles Lakers cenu pro nejužitečnějšího hráče finálové série.

Doprovázen svou matkou, ženou a třemi dětmi shlédl Pierce téměř hodinový ceremoniál, při kterém se na hřišti vystřídaly postavy z historie i současnosti klubu. Nechyběl bývalý trenér Pierce a nyní kouč Los Angeles Clippers Doc Rivers, majitel klubu Danny Ainge nebo spoluhráči Garnett s Rajonem Rondem.

Po Piercovi, kterému se přezdívá „The Truth“ (pravda), nově pojmenovali v hale tunel, kterým vychází hráči ze šaten na hrací plochu. Celý zápas provázely sestřihy nejlepších Piercových akcí v dresu Celtics, které způsobily v minulých týdnech lehce kontroverzní situaci.

Celtics chtěli při tomto utkání ocenit svého bývalého hráče Isaiaha Thomase, který ještě loni dotáhl tým i přes tragické úmrtí sestry do finále Východní konference, pak ho ale Boston vyměnil do Clevelandu. Pierce však nebyl ochotný sdílet večer, kdy má být vyvěšen jeho dres, s někým jiným až Thomas nakonec krátké video jako poděkování odmítl. Vše se nakonec ale obešlo bez potíží, protože Thomas byl minulý čtvrtek vyměněn do Los Angeles Lakers. Pierce si tak mohl svůj večer dokonale vychutnat.

Former Boston Celtics Paul Pierce comes onto the court during a ceremony to...
Bývalý basketbalista Bostonu Celtics Paul Pierce přihlíží, jak mu vyvěšují ke...

„Než jsem přišel do Bostonu, tak jsem nechápal, jak skvělé je tohle město a celý tenhle klub. Člověk je neustále porovnáván s velkými jmény historie jako Billem Russellem, Johnem Havlicekem nebo Larry Birdem a to vás žene kupředu. Neexistuje větší loajalita mezi klubem, jeho hráči a fanoušky. Navždy to tady bude můj druhý domov,“ řekl čtyřicetiletý Pierce, než se mu zlomil hlas a rozplakal se.

Poté zvedl nad hlavu pohár pro vítěze NBA z roku 2008 a celá hala začala vyvolávat jeho jméno. V Bostonu si navždy budou pamatovat jméno Paul Pierce.

Autor: