"Mohl by být nejlepším atletem všech dob. Ale člověk by musel být hlupákem, aby se neptal, jak může někdo jeden rok běžet 10,03 a další 9,69," řekl Lewis v rozhovoru pro internetové vydání amerického časopisu Sports Illustrated.
Připomněl osudy nejrychlejších mužů planety, kterými jsou nyní Jamajčané Bolt a Asafa Powell. "Buďme realističtí a projděme si ten seznam: Ben Johnson, Justin Gatlin, Tim Montgomery, Tyson Gay a tito dva Jamajčané. Šest lidí zaběhlo regulérně pod 9,80, tři z nich byli pozitivně testování a jeden dostal roční distanc," řekl sedmačtyřicetiletý Lewis, který byl v roce 1999 vyhlášen atletem století.
Majitel devíti zlatých olympijských medailí poukázal na to, že na Jamajce jsou dopingové kontroly o poznání méně časté než ve Spojených státech. "Jsem hrdý na Ameriku, protože v této době mají nejlepší namátkové kontroly a nerozsáhlejší program dopingových testů. Země jako Jamajka nemají žádný program pro neohlášené tréninkové kontroly, takže třeba celé měsíce nejsou
testováni," prohlásil bývalý světový rekordman. To, že z výše jmenované šestice byla hned dvojice pozitivně testovaných sprinterů ze Spojených států už atletická legenda zmínit zapomněla.
Před pěti lety se ukázalo, že sám měl na národním šampionátu v roce 1988 pozitivní test na stimulant, ale národní olympijský výbor ho utajil, aby mohl Lewis startovat na olympiádě v Soulu. Zakázaná látka se do Lewisova těla dostala z potravinového doplňku a američtí funkcionáři ho tehdy zprostili viny, aniž by případ zveřejnili. "To je všechno, nic špatného jsem neudělal," komentoval tuto kauzu Lewis, který v Soulu vyhrál stovku a dálku a skončil druhý na dvoustovce.
Nezní vám to o Lewise tak trochu jako Labutí píseň? Fakta totiž mluví jasně - ani Bolt ani Powell nebyli do teď pozitivně testováni a nikdy nebyli ani v dopingovém podezření. Naopak z amerických laboratoří vzešla poslední velká dopingová kauza okolo společnosti Balco.
Anketa
Myslíte si, že světový rekordman Usain Bolt si pomáhá dopingem?