Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Carl Lewis se pustil do Bolta

Sport

  10:17
NEW YORK - Hvězdný americký sprinter a devítinásobný olympijský šampion Carl Lewis zpochybnil výkon Jamajčana Usaina Bolta, který na olympiádě v Pekingu vytvořil časem 9,69 sekundy nový světový rekord na stovce. Lewisovi se nezdá Boltovo výrazné zlepšení na této trati.

Usain Bolt foto: VALERY HACHE AFP

"Mohl by být nejlepším atletem všech dob. Ale člověk by musel být hlupákem, aby se neptal, jak může někdo jeden rok běžet 10,03 a další 9,69," řekl Lewis v rozhovoru pro internetové vydání amerického časopisu Sports Illustrated.

Připomněl osudy nejrychlejších mužů planety, kterými jsou nyní Jamajčané Bolt a Asafa Powell. "Buďme realističtí a projděme si ten seznam: Ben Johnson, Justin Gatlin, Tim Montgomery, Tyson Gay a tito dva Jamajčané. Šest lidí zaběhlo regulérně pod 9,80, tři z nich byli pozitivně testování a jeden dostal roční distanc," řekl sedmačtyřicetiletý Lewis, který byl v roce 1999 vyhlášen atletem století.

Majitel devíti zlatých olympijských medailí poukázal na to, že na Jamajce jsou dopingové kontroly o poznání méně časté než ve Spojených státech. "Jsem hrdý na Ameriku, protože v této době mají nejlepší namátkové kontroly a nerozsáhlejší program dopingových testů. Země jako Jamajka nemají žádný program pro neohlášené tréninkové kontroly, takže třeba celé měsíce nejsou
testováni," prohlásil bývalý světový rekordman. To, že z výše jmenované šestice byla hned dvojice pozitivně testovaných sprinterů ze Spojených států už atletická legenda zmínit zapomněla.

Před pěti lety se ukázalo, že sám měl na národním šampionátu v roce 1988 pozitivní test na stimulant, ale národní olympijský výbor ho utajil, aby mohl Lewis startovat na olympiádě v Soulu. Zakázaná látka se do Lewisova těla dostala z potravinového doplňku a američtí funkcionáři ho tehdy zprostili viny, aniž by případ zveřejnili. "To je všechno, nic špatného jsem neudělal," komentoval tuto kauzu Lewis, který v Soulu vyhrál stovku a dálku a skončil druhý na dvoustovce.

Nezní vám to o Lewise tak trochu jako Labutí píseň? Fakta totiž mluví jasně - ani Bolt ani Powell nebyli do teď pozitivně testováni a nikdy nebyli ani v dopingovém podezření. Naopak z amerických laboratoří vzešla poslední velká dopingová kauza okolo společnosti Balco.

Anketa

Myslíte si, že světový rekordman Usain Bolt si pomáhá dopingem?

Ano, jeho zlepšení je až moc výrazné. 145
Ne, má talent a nyní jej konečně rozvinul. 274
Určitě, podpůrnými prostředky si stějně pomáhají všichni. 199
Autoři: