Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Jan Kodeš: Po molu ne. Chodili jsme jen po kurtu

Sport

  11:00
PRAHA - Tyhle turnaje byly luxusní už od začátku, byť úměrně době. Říká to legendární Jan Kodeš (64), první český tenista v Turnaji mistrů, který se v letech 1970-1973 zúčastnil vrcholu sezony čtyřikrát.

Jan Kodeš a Tomáš Berdych. foto: Reuters

LN Neporažený vítěz nadcházejícího podniku v Londýně si přijde na 1,63 milionu dolarů. Dá se to přirovnat k odměnám ve vaší éře?
Samozřejmě nedá. Svůj první Turnaj mistrů jsem hrál v roce 1970 v Tokiu. Jako šestý hráč světa jsem za celkové pořadí v tehdejším žebříčku Grand Prix bral 6000 dolarů, v Tokiu jsem pak nevyhrál ani jednou a za šesté místo dostal tři a půl tisíce, vítěz Smith patnáct tisíc. A příliš se to neměnilo - v roce 1974 jsem nepostoupil ze skupiny a dostal 3750 dolarů.

DÁLE ČTĚTE - DLOUHÝ VÝVOJ TURNAJE MISTRŮ: OD SINATRY K OSOBNÍMU ŘIDIČI!

* LN Závidíte možná současným hráčům jejich odměny?
Kdepak, taková byla doba. Ale Turnaje mistrů jsem moc rád neměl. Na konci sezony jsem si připadal, že melu z posledního, navíc systém turnaje byl stejný jako teď, dvě skupiny po třech, potom po čtyřech hráčích, a absolvovat za pár dní tak těžké zápasy bylo úmorné.

* LN Tenisté dnes říkají, že se na Turnaj mistrů těší. Může za tím být jiný než finanční motiv?
Proč by nemohl? O nás taky bylo pokaždé vzorně postaráno, ale pro mě to byla spíš povinnost. Můj poslední Turnaj mistrů mi neseděl i proto, že v neděli jsme dohráli Davis Cup v Austrálii a už v úterý jsem musel být v Bostonu, kde se navíc hrálo v hale.

* LN Takže jste to bral spíš jako možnost vydělat si?
Třeba tak, na tu dobu to byly velmi slušné peníze. Zvlášť pro člověka žijícího v komunistickém režimu, kde byly platy i ceny nižší a dolar měl velkou hodnotu.

* LN Kromě turnajů GP, jejichž vrcholem byl Turnaj mistrů, což tehdy pořádala tenisová federace ITF, se hrála i "konkurenční" série turnajů organizace WCT. Ta měla rovněž své vyvrcholení?
Tahle série se hrála od ledna a do květnového finále postoupila první osmička hráčů. Já se tam dostal v roce 1974, hrálo se v Dallasu vyřazovacím způsobem na tři vítězné sety, což mi vyhovovalo víc. Hráči bývali stejní - ve čtvrtfinále jsem vyřadil Nastaseho a v semifinále mě porazil Borg. Série GP vlastně navazovala, první turnaje začaly koncem dubna. Turnaj mistrů se hraje na dva vítězné sety - když to ale pořadatel, kterým je ATP, takhle určil a ty peníze tam jsou...

Tenisoví šampioni u britského premiéra (čtvrtý zprava Berdych).

* LN Současní hráči si pochvalují, že se při Turnaji mistrů pohybují v komfortu, mají limuzíny s osobními řidiči i bodyguardy, absolvují lukrativní akce se sponzory. Vy jste bodyguardy neměli?
Jedině doprovod na kurt a z něho do šatny. Bodyguardy jsem zažil jen jednou, počátkem osmdesátých let při utkání Davisova poháru v Kalkatě - v hotelu seděl u každého našeho pokoje Ind a hlídal nás. Ale Asie byla vždycky trochu jiná.

* LN A co limuzíny s osobními šoféry?
To všechno bylo i za nás. Jen v Dallasu nám dali cadillaky s našimi jmény na dveřích a řídili jsme si je sami. Ale to bylo zřejmě proto, že cesta z hotelu do haly nebyla složitá, nehrozilo, že bychom bloudili.

* LN Před Turnajem mistrů dnes hráči dostanou stejné ručně šité obleky, předloni v Šanhaji se dokonce procházeli po molu v roli modelů. Neříkejte, že jste zažil i tohle...
To ne. My jsme dostávali stejná saka, která jsme ale po Turnaji mistrů museli vrátit. A chodit po molu? Kdepak. My jsme chodili jenom po kurtu... (úsměv)

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat