Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární Jan Kodeš: Po molu ne. Chodili jsme jen po kurtu

Jan Kodeš a Tomáš Berdych. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kodeš a Tomáš Berdych. | foto: Reuters

PRAHA Tyhle turnaje byly luxusní už od začátku, byť úměrně době. Říká to legendární Jan Kodeš (64), první český tenista v Turnaji mistrů, který se v letech 1970-1973 zúčastnil vrcholu sezony čtyřikrát.

LN Neporažený vítěz nadcházejícího podniku v Londýně si přijde na 1,63 milionu dolarů. Dá se to přirovnat k odměnám ve vaší éře?
Samozřejmě nedá. Svůj první Turnaj mistrů jsem hrál v roce 1970 v Tokiu. Jako šestý hráč světa jsem za celkové pořadí v tehdejším žebříčku Grand Prix bral 6000 dolarů, v Tokiu jsem pak nevyhrál ani jednou a za šesté místo dostal tři a půl tisíce, vítěz Smith patnáct tisíc. A příliš se to neměnilo - v roce 1974 jsem nepostoupil ze skupiny a dostal 3750 dolarů.

DÁLE ČTĚTE - DLOUHÝ VÝVOJ TURNAJE MISTRŮ: OD SINATRY K OSOBNÍMU ŘIDIČI!

* LN Závidíte možná současným hráčům jejich odměny?
Kdepak, taková byla doba. Ale Turnaje mistrů jsem moc rád neměl. Na konci sezony jsem si připadal, že melu z posledního, navíc systém turnaje byl stejný jako teď, dvě skupiny po třech, potom po čtyřech hráčích, a absolvovat za pár dní tak těžké zápasy bylo úmorné.

* LN Tenisté dnes říkají, že se na Turnaj mistrů těší. Může za tím být jiný než finanční motiv?
Proč by nemohl? O nás taky bylo pokaždé vzorně postaráno, ale pro mě to byla spíš povinnost. Můj poslední Turnaj mistrů mi neseděl i proto, že v neděli jsme dohráli Davis Cup v Austrálii a už v úterý jsem musel být v Bostonu, kde se navíc hrálo v hale.

* LN Takže jste to bral spíš jako možnost vydělat si?
Třeba tak, na tu dobu to byly velmi slušné peníze. Zvlášť pro člověka žijícího v komunistickém režimu, kde byly platy i ceny nižší a dolar měl velkou hodnotu.

* LN Kromě turnajů GP, jejichž vrcholem byl Turnaj mistrů, což tehdy pořádala tenisová federace ITF, se hrála i "konkurenční" série turnajů organizace WCT. Ta měla rovněž své vyvrcholení?
Tahle série se hrála od ledna a do květnového finále postoupila první osmička hráčů. Já se tam dostal v roce 1974, hrálo se v Dallasu vyřazovacím způsobem na tři vítězné sety, což mi vyhovovalo víc. Hráči bývali stejní - ve čtvrtfinále jsem vyřadil Nastaseho a v semifinále mě porazil Borg. Série GP vlastně navazovala, první turnaje začaly koncem dubna. Turnaj mistrů se hraje na dva vítězné sety - když to ale pořadatel, kterým je ATP, takhle určil a ty peníze tam jsou...

Tenisoví šampioni u britského premiéra (čtvrtý zprava Berdych).

* LN Současní hráči si pochvalují, že se při Turnaji mistrů pohybují v komfortu, mají limuzíny s osobními řidiči i bodyguardy, absolvují lukrativní akce se sponzory. Vy jste bodyguardy neměli?
Jedině doprovod na kurt a z něho do šatny. Bodyguardy jsem zažil jen jednou, počátkem osmdesátých let při utkání Davisova poháru v Kalkatě - v hotelu seděl u každého našeho pokoje Ind a hlídal nás. Ale Asie byla vždycky trochu jiná.

* LN A co limuzíny s osobními šoféry?
To všechno bylo i za nás. Jen v Dallasu nám dali cadillaky s našimi jmény na dveřích a řídili jsme si je sami. Ale to bylo zřejmě proto, že cesta z hotelu do haly nebyla složitá, nehrozilo, že bychom bloudili.

* LN Před Turnajem mistrů dnes hráči dostanou stejné ručně šité obleky, předloni v Šanhaji se dokonce procházeli po molu v roli modelů. Neříkejte, že jste zažil i tohle...
To ne. My jsme dostávali stejná saka, která jsme ale po Turnaji mistrů museli vrátit. A chodit po molu? Kdepak. My jsme chodili jenom po kurtu... (úsměv)

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?