Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Legendární tenistka Martina Navrátilová má rakovinu prsu

Sport

  15:21aktualizováno  17:26
PRAHA - Třiapadesátiletá tenistka Martina Navrátilová má rakovinu. Lékaři ji v levém prsu našli nádor. Sama ale říká, že prognoza je velmi dobrá.

Martina Navrátilová. foto: Reprofoto

Informuje o tom server People.com. "To zjištění mě posadilo na zadek. Měla jsem dojem, že mám život pod kontrolou, ale tohle mi ho úplně rozhodilo," řekla Navrátilová serveru. Na rakovinu přišli lékaři v únoru po rutinním vyšetření na mamografu, které odhalilo nádor v levém prsu.

"Plakala jsem," přiznala tenisová legenda poté, co se nepříjemnou zprávu od doktorů dozvěděla. Jedním dechem ale dodala, že šance na její uzdravení jsou díky včasnému objevení nádoru velmi velké.

ZÁVĚR FINÁLE WIMBLEDONU 1988 SE STEFFI GRAFOVOU:

Lékaři Navrátilové diagnostikovali neinvazivní formu rakoviny prsu zvanou duktální karcinom in situ (DCIS), který se nerozšířil do tkáně prsu. "Je to ta nejlepší možnost, jakou si dovedete představit, když vám objeví rakovinu prsu," řekla magazínu People doktorka Mindy Nagleová, dobrá přítelkyně a gynekoložka slavné tenistky.

Navrátilová, jež patří mezi propagátorky zdravého životního stylu a poslední ze svých 59 grandslamových titulů získala krátce před padesátinami, se už podrobila operačnímu zákroku, při němž jí lékaři nádorové ložisko odstranili, a v květnu zahájí šestitýdenní léčbu ozařováním. "Prognóza pacientky s DCIS je vynikající. Je tu pouze jednoprocentní možnost, že někdo s touto diagnózou na rakovinu prsu zemře," citoval web specialistku Shelley Hwangovou.

EXHIBICE MARTINY NAVRÁTILOVÉ BĚHEM VÍTĚZNÉHO US OPEN 2006:

Devítinásobná wimbledonská šampionka Navrátilová, jež stále hraje tenis, lední hokej a účastní se triatlonů, měla štěstí v neštěstí. Podcenila totiž pravidelné kontroly. "Nebyla jsem na ní čtyři roky. Jsem ve formě, zdravě se stravuji, a stejně se mi to stalo. Stačil rok a byla bych ve velkých problémech," dodala jedna z nejslavnějších tenistek historie, která ukončila kariéru ziskem titulu ve smíšené čtyřhře na US Open 2006.

KDO ZE SLAVNÝCH SPORTOVCŮ TAKÉ PŘEKONAL RAKOVINU

Lance Armstrong - americký cyklista v říjnu 1996 oznámil, že trpí rakovinou varlat a s padesátiprocentní šancí na přežití podstoupil náročnou léčbu.Znovu závodit začal po 518 dnech a díky rekordním sedmi triumfům na Tour de France se zařadil mezi největší postavy silniční cyklistiky.

Dick Fosbury - legendární americký výškař Dick Fosbury se v dubnu 2008 dozvěděl, že trpí rakovinou lymfatických uzlin. Vynálezce skokanského stylu flop nemoc po několikaměsíčním léčením překonal.

Saku Koivu - finskému hokejistovi zjistili lékaři v září 2001 rakovinu mízních uzlin. Musel absolvovat sérii chemoterapií, uzdravil se a po půlroční pauze mohl znovu hrát.

Mario Lemieux - jednomu z nejslavnějších hokejistů všech dob objevili lékaři v roce 1993 rakovinu lymfatických uzlin (tzv. Hodgkinsovu chorobu). Kanaďan se podrobil operaci, po níž následovala léčba ozařováním, a již po dvou měsících se úspěšně vrátil na led.

Eddy Merckx - legendární belgický cyklista prodělal v nedávné minulosti rakovinu tlustého střeva. V únorovém rozhovoru řekl, že se mu vede dobře, ale nemůže si dovolit tolik co dříve.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...