7. dubna 2010 15:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lékařský materiál putuje z olympijského Vancouveru na Haiti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Před troskami původní úrazové nemocnice Lékařů bez hranic na Haiti pokračuje poskytování zdravotnické pomoci v provizorních podmínkách polní stanové nemocnice.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před troskami původní úrazové nemocnice Lékařů bez hranic na Haiti pokračuje poskytování zdravotnické pomoci v provizorních podmínkách polní stanové nemocnice. | foto: © Julie Remy

PRAHA Bezmála jedna tuna nejrůznějšího lékařského vybavení v ceně 125 tisíc kanadských dolarů (cca 2,3 milionu korun), která zbyla po skončení olympijských a paralympijských her ve Vancouveru, najde své uplatnění na Haiti. To přesně měsíc před zapálením olympijského ohně postihlo katastrofické zemětřesení.

První várka lékařského vybavení byla na Haiti dopravena kanadskou armádou poslední březnový víkend. Zbytek pomůcek bude průběžně dodáván v následujících týdnech a měsících. Jedná se o nejrůznější materiál od bandáží po chirurgické nástroje. Materiálem bude disponovat tým kanadských lékařů (Canadian Medical Assistance Teams), který na Haiti pracuje.

Za akcí stojí organizace Olympic Truce (Olympijské příměří), která se svým názvem inspirovala v antických olympiádách. Tehdy bylo během konání Her vyhlášeno příměří, aby sportovci a návštěvníci soutěží mohli bezpečně cestovat do Olympie. A moderní Olympic Truce má humanitární poslání.

"Po skončení Her je důležité, aby myšlenka jednoty a přátelství pokračovala," podotkl John Furlong, šéf organizačního výboru olympiády ve Vancouveru. Můžeme takto pomoci lidem, zasaženým zemětřesením," prohlásil.

"Naše práce na olympiádě už skončila a jako profesionální lékaře nás jako první vždy napadne – komu můžeme pomoci nyní?" připojil se šéflékař olympiády ve Vancouveru Jack Taunton. "Je nám proto ctí, že můžeme podpořit naše kolegy, kteří pracují na Haiti. Můžeme jim poskytnout materiál špičkové kvality," dodal.

Organizační výbor Her VANOC také oznámil, že společně se svými partnery věnuje částku 300 tisíc kanadských dolarů (cca 5,5 milionu korun), která bude určena na pomoc Haiti prostřednictvím organizace UNICEF.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz