Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařský materiál putuje z olympijského Vancouveru na Haiti

Sport

  15:15
PRAHA - Bezmála jedna tuna nejrůznějšího lékařského vybavení v ceně 125 tisíc kanadských dolarů (cca 2,3 milionu korun), která zbyla po skončení olympijských a paralympijských her ve Vancouveru, najde své uplatnění na Haiti. To přesně měsíc před zapálením olympijského ohně postihlo katastrofické zemětřesení.

Před troskami původní úrazové nemocnice Lékařů bez hranic na Haiti pokračuje poskytování zdravotnické pomoci v provizorních podmínkách polní stanové nemocnice. foto: © Julie Remy

První várka lékařského vybavení byla na Haiti dopravena kanadskou armádou poslední březnový víkend. Zbytek pomůcek bude průběžně dodáván v následujících týdnech a měsících. Jedná se o nejrůznější materiál od bandáží po chirurgické nástroje. Materiálem bude disponovat tým kanadských lékařů (Canadian Medical Assistance Teams), který na Haiti pracuje.

Za akcí stojí organizace Olympic Truce (Olympijské příměří), která se svým názvem inspirovala v antických olympiádách. Tehdy bylo během konání Her vyhlášeno příměří, aby sportovci a návštěvníci soutěží mohli bezpečně cestovat do Olympie. A moderní Olympic Truce má humanitární poslání.

"Po skončení Her je důležité, aby myšlenka jednoty a přátelství pokračovala," podotkl John Furlong, šéf organizačního výboru olympiády ve Vancouveru. Můžeme takto pomoci lidem, zasaženým zemětřesením," prohlásil.

"Naše práce na olympiádě už skončila a jako profesionální lékaře nás jako první vždy napadne – komu můžeme pomoci nyní?" připojil se šéflékař olympiády ve Vancouveru Jack Taunton. "Je nám proto ctí, že můžeme podpořit naše kolegy, kteří pracují na Haiti. Můžeme jim poskytnout materiál špičkové kvality," dodal.

Organizační výbor Her VANOC také oznámil, že společně se svými partnery věnuje částku 300 tisíc kanadských dolarů (cca 5,5 milionu korun), která bude určena na pomoc Haiti prostřednictvím organizace UNICEF.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!