Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loprais: Už chystáme novou tatru

Sport

  16:07
PRAHA - Náročná, tvrdá, ale také úchvatná. Spoustu zážitků si z letošní Rallye Dakar přivezl Aleš Loprais (29). Třicátý ročník slavného závodu, který se poprvé konal v Jižní Americe, posádka tatry kvůli technickým potížím nedokončila. Dvoutýdenní dobrodružství na prašných cestách Argentiny a Chille pro ni definitivně skončilo včerejším návratem do Prahy. „Ale už v letadle jsme se bavili, co vylepšit pro příští rok,“ prozradil Loprais.

Zapadlý Loprais. foto: ČTK

* Čekali jste, že se vám problémy budou lepit na paty prakticky od začátku?

 V první etapě to bylo ještě v pohodě. Dojeli jsme pátí, rychleji to snad ani nešlo. Spojka nám poprvé odešla ve druhé etapě, v průběžném pořadí jsme byli v tu chvíli druzí. Najednou jsme nabrali ztrátu tři a půl hodiny a věděli, že se na špičku budeme dotahovat těžko.

* Kde byla příčina vašich potíží?

 Ukázalo se, že specifický jemný písek naší keramické spojce zrovna neprospívá. To se ukázalo jako zásadní chyba. Přitom jsme ji předtím jinde úspěšně testovali. Během Dakaru jsme odpravili celkem tři spojky a čtvrtou sháněli na místě. Nebyl to jen náš problém, stejné potíže řešily i ostatní týmy.

* Jaký nejsilnější moment jste během závodu zažili?

 Klíčové bylo, že se uzdravil Vojta Štajf, náš navigátor. Bez něho bychom dál pokračovat nemohli.

* To asi nebyl jediný kritický okamžik...

 Další krizová chvíle přišla ve chvíli, když jsme prorazili chladič. To se přihodilo ve čtyřicetistupňovém vedru uprostřed hor. Chvíli jsme dolévali vodu z řeky, ale nestačilo to. Poslední možnost, jak neskončit, nám vyšla. Pak nám místní borci přinesli zvláštní přípravek – prý z oslího trusu. Použili ho a jen nám ukázali, abychom nabrali plný plyn. Podívali jsme se na sebe, protože voda už doopravdy neunikala.

* Závod jste těsně před koncem museli ukončit. Opravdu se nedalo pokračovat?

 Kamion byl tolik narušený, že to bylo vyloučené. Bojovali jsme, jak to jenom šlo.

* Kdy vaše tatra doputuje zpátky do Evropy?

 Za tři týdny by měla připlout do Le Havru. Okamžitě ji tam vyzvedneme a hned v přístavu provedeme některé práce, které se před poslední etapou už nedaly stihnout.

* Jaké jsou vaše další plány?

 Na Dakaru 2010, který se pravděpodobně pojede opět v Jižní Americe, bychom rádi představili zbrusu novou tatru. Na lince už máme přichystaný podvozek. Měla by být výkonnější, zajímavá i po vizuální stránce a plně konkurenceschopná s holandskými a ruskými stroji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!