Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžařský svaz se nemusí omluvit Bauerovi, ale jednal špatně

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Svaz lyžařů České republiky se nemusí omluvit běžci Lukáši Bauerovi. Soud dnes z procesních důvodů zamítl žalobu trojnásobného olympijského medailisty, který podle něj jen těžko může dokázat, že by svaz v případném sporu s Mezinárodní lyžařskou federací uspěl. Soudce Tomáš Novosad však zároveň připustil, že svaz při předloňské Tour de Ski nedostatečně hájil Bauerova práva, jak běžec tvrdí.

Robert Čepek, zástupce Bauera, který se z jednání omluvil, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, ale nejspíš se proti rozsudku odvolá. Případ by potom řešil Vrchní soud v Praze. "Kdyby bylo na mně, tak se odvoláme, a myslím si, že i Lukáš to bude chtít dobojovat do konce. Aby bylo jasné, že svaz nepostupoval správně," řekl novinářům Čepek.

Obě strany se dostaly do sporu kvůli nejasnému výkladu pravidel při předloňské Tour de Ski. Bauer vyhrál druhý a čtvrtý závod s handicapovými starty, mezinárodní federace FIS ale zpětně vyhlásila vítězem běžce s nejrychlejším časem v etapě. Bauer proto musel vrátit prémie za vítězství a přišel o 82 bodů do Světového poháru.

Svaz podal protest, který ale FIS zamítla. Následné odvolání později svaz stáhl a nedal to Bauerovi vědět, což lyžaři rovněž velmi vadí. "Žalobce nedal dostatek důkazů, že by žalovaný ve svém sporu s FIS mohl být úspěšný.

Není jasné, že by bylo dosaženo změny výsledků," komentoval rozsudek Novosad.

Lukáš Bauer.

Na Bauerovi bylo, aby to prokázal. "To není v našich silách dokázat," uvedl Čepek. S Bauerem kontaktovali funkcionáře FIS, kteří by v případném sporu rozhodovali. Ti však nechtěli předjímat výsledek takového boje u zeleného stolu. "To slouží svazu ku prospěchu, což je podle mě nesprávné," řekl Čepek.

Soud připustil, že svaz se nechoval správně, a proto musí uhradit své soudní výlohy. "Náhrada nákladů na řízení se nepřiznává," prohlásil Novosad. "Podle soudu svaz nedostatečně hájil práva žalobce tím, že ho nehájil ve sporu s FIS, byť to bylo jeho povinností, tak jak o tom hovoří stanovy a smlouvy. Překvapuje mě, že tak neučinil, a domněnky o tom, jak by to dopadlo, nejsou případné," řekl soudce.

Podle jeho slov měl svaz možnost bojovat o Bauerova práva u několika instancí i u švýcarského arbitrážního soudu. "Není vyloučeno, že by uspěl.

Možná se svaz tak zachoval proto, aby měl před mistrovstvím světa v Liberci dobré vztahy s FIS, ale nakolik to bylo prozíravé, nechť si každý udělá obrázek sám," dodal.

"Soud naše argumenty neuznal," řekl Bauerův zástupce
Čepek nebyl verdiktem překvapen, spíše čekal jednoznačnější zamítnutí žaloby. "Soud část našich argumentů uznal," konstatoval Bauerův zástupce.

Připustil ale, že pokud se odvolají, mohou v další fázi boje dopadnout stejně. "Pokud další soudce na to bude pohlížet stejně. Možný výsledek boje o Bauerova práva ale zhatil svaz svým postupem. Pokud by bojoval a u FIS prohrál, žalobce by svazu nic nevyčítal," prohlásil.

Bauer se rovněž domáhá zaplacení škody 12.000 švýcarských franků za prémie a 8000 eur a 39.000 korun za sponzorské smlouvy. Žaloba na finanční odškodnění se bude teprve řešit, termín stání zatím nebyl stanoven.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...