Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Macháček zazářil ve 3. etapě Rallye Dakar

Sport

  20:56
Jacobacci - Český závodník Josef Macháček vyhrál dnešní třetí etapu Rallye Dakar v kategorii čtyřkolek a v průběžném pořadí je již na druhém místě se ztrátou 30 minut a 47 sekund na vedoucího Francouze Christopha Declercka. Čtyřnásobný vítěz této podkategorie dojel na yamaze po 629 kilometrech do argentinského města Jacobacci s náskokem necelých dvou minut právě před Declerckem.

Aleš Loprais se vinou technických problémů trápí. foto: ČTK

Celkově v kategorii motocyklů zvýšil svůj náskok Španěl Marc Coma na KTM. Vítěz z roku 2006 byl dnes o téměř 18 minut rychlejší než jeho krajan Jordi Viladoms na stroji stejné značky. Nejlepší z českých zástupců mezi motocykly byl dnes jednačtyřicátý David Pabiška na KTM.

Po třech etapách vede Coma již o 39 minut před Francouzem Davidem Fretignem. Na trase bohaté na zúžené cesty a rychlé zatáčky ztratil více než hodinu dosud druhý Cyril Després, jenž obhajuje prvenství z roku 2007.

Do cíle jedné z nejdelších etap letošního ročníku dojely již i první automobily. Nejrychlejší byl dnes Katařan Násir Attíja s BMW, jenž najel na vedoucího Carlose Sainze 35 sekund a polepšil si na druhé místo za tohoto španělského mistra světa v rallye.

Kvůli technickým potížím se v úvodních kilometrech zastavilo mitsubishi Francouze Luka Alphanda. Bývalý úspěšný sjezdař a vítěz z roku 2006 nakonec závadu opravil, ale nabral půlhodinové manko. Těsně za první dvacítkou nyní figuruje Miroslav Zapletal s mitsubishi, jenž dnes skončil pětadvacátý se ztrátou 46 minut a 50 sekund.

Po dojezdu prvních posádek kamionů je zřejmé, že vedení udržel Nizozemec Gérard de Rooy s ginafem. Ještě o tři minuty rychleji jel dnes pětinásobný dakarský král Vladimir Čagin na kamazu. Z českých kamionů zatím do cíle dorazil pouze liaz Marka Spáčila na průběžném 11. místě.

Organizátoři museli původní porci 616 km měřených úseků zkrátit na 551 km kvůli nedávným mohutným dešťům. Celková délka nejtěžší rallye se tak zkrátí na 9513 km. V úterý čeká na početný peloton etapa z Jacobacci do Neuquénu, dlouhá 488 kilometrů.

Autor: