Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manažer o Boltovi: Do pokoje bych za ním nešel

Sport

  14:30
PRAHA - Povolání: atletický manažer. Muž v pozadí mítinku Zlatá tretra, který má za sebou 50. ročník. Chlapík, který už popáté přivedl do Ostravy největší hvězdu světové atletiky Usaina Bolta, ale nejen jeho. Alfonz Juck (49), někdejší sportovní novinář, kterému se královna sportů už dávno dostala pod kůži.

Usain Bolt na Zlaté tretře. foto: ČTK

LN Dá se říci, že si prostřednictvím Zlaté tretry plníte i své sny?
V souvislosti s organizováním závodů ano, jsou to dlouhodobé sny. Je to samozřejmě i díky tomu, že Zlatá tretra má zdroje na to, abych si se startovním polem mohl všelijak pohrávat a vymýšlet. Vlastně mohu pozvat kohokoli ze světové špičky. Nechci říct, že jsou tu bezedné možnosti, ale opravdu se dá dohodnout start s kýmkoli, což je sen každého organizátora.

LN K tomu ale zajisté potřebujete spoustu odborných znalostí. Je to tak?
Určitě je to i o přehledu výkonů, takže můžeme reagovat na atletický vývoj. Zatím se nám ale daří získávat atlety, kteří mají výkonnost či formu. S tím jdou ruku v ruce i skvělí ostravští diváci, kteří jsou velkou devízou Zlaté tretry.

LN Z řady gest Usaina Bolta lze vyčíst, že jste kamarádi. Jak se vám to podařilo?
Měl jsem velké štěstí, že se mi povedlo kontaktovat jej už v době, kdy byl velmi nadějný junior; už měl juniorské světové rekordy. Od té doby se dařilo ten vztah budovat. Teď už máme dlouhodobé napojení i na jeho trenéra Glena Millse a jeho další svěřence.

Usain Bolt na Zlaté tretře.

LN Zahraniční novináři byli při Tretře málem u vytržení, když vidí, jak vás Usain poplácá po zádech či obejme kolem ramen...
Je to dlouholeté přátelství, které se daří udržovat. Snažím se ale nepřekračovat jisté hranice. Určitě bych třeba našel k němu na hotelový pokoj, spíš se snažím komunikovat přes jeho manažera Rickyho Simmse. Vím, že kdybych za ním zašel sám, vyhověl by mi, ale není to vhodné. Usain nám ale vychází vstříc - v úterý při Tretře už končilo slavnostní zahájení a my jsme ho potřebovali, aby předal dvěstětisícový šek pro nemocnici. Manažer mi na dálku naznačoval, že ne, že je třeba jít se rozcvičovat, ale Usain těch pár vteřin navíc ustál v klidu a šek předal. Což je při obrovském tlaku, který je na něj vyvíjený ze všech stran, dobrý počin.

LN Na druhou stranu - leckdo s podobnou výkonností by to rád vydržel, kdyby dostal šest milionů korun. Neříkáte si to? Nemáte obavy, že jde o přátelství na základě ekonomické výhodnosti?
Ne, to určitě nemám. Peníze jsou jen jeden ze základních předpokladů. Je čtrnáct mítinků Diamantové ligy, pak čtrnáct druhé kategorie IAAF World Challenge, kam patří Tretra. On si ale pro letošek vybral jen pět startů z obou skupin. Nepoběží v Americe ani nikde jinde, těch pět je z Evropy.

LN Platíte za úspěšného manažera. Zažil jste i neúspěchy?
To k tomu patří, sport se nedá naplánovat. Teď jsme na Tretře měli šestnáct disciplín, to je šestnáct příběhů o rekordech mítinku nebo o výkonech roku, a vyšly jen některé. Třeba Johan Blake na dvoustovce prohrál s Anderssonem a neměl šanci přiblížit se k Boltovu rekordu.

LN Byl jste ale někdy neúspěšný, když jste se snažil získat pro Ostravu nějakou hvězdu, ztroskotal jste na něčem?
Musíte se také vejít do plánů atleta. Letos jsme chtěli získat lepší účast na desítku žen, jenže hodně špiček už mělo jiné plány.

Usain Bolt na Zlaté tretře.

LN A musel jste třeba někdy sám odmítnout špičkové atlety, kteří měli zájem?
Jistě, to se stalo i teď, také my máme své limity. A některé disciplíny byly postavené tak, aby se atleti cítili komfortně a odpovídalo to časovému rozvrhu. Takže jsme odmítli ruské medailové výškaře Rybakova či Silnova - už jsme měli Uchova, halového mistra světa, a nechtěli jsme to měnit.

LN Považujete účasti Usaina Bolta na Tretře za svůj největší úspěch?
Z manažerského pohledu ano.

LN Jaký bude mít podle vás ohlas Boltův úterní čas 9,91 ve světě? Nehrozí mu kritika, že už není tak silný jako dřív?
Nemyslím, je to pořád kvalitní čas a navíc začátek sezony. Nic se dít nebude, Usain potřebuje čas. Až kdyby neuspěl na mistrovství v Tegu, které je jeho cílem, cosi by se změnilo.

LN Jistě máte svoje manažerské sny. Můžeme za něj považovat i postup do Diamantové ligy?
V tom jsem na rozpacích. Kdybych byl hlavní ekonom a pokladník, což nejsem, tak by to můj sen byl. Ale jako manažerovi mítinku by mi to svazovalo ruce. Dostal bych předepsané disciplíny a už bych si s jejich skladbou nemohl hrát. Nemohl bych zařadit netradiční třístovku, hodinovku, takové ty specialitky. Z pohledu marketingu by to však přínos byl; od IAAF dostávají mítinky Diamantové ligy silné finanční injekce. Ale ta liga má tříleté cykly. V roce 2012 skončí první cyklus, uvidíme.

LN Je vaším snem i uspořádání souboje Usain Bolt - Tyson Gay?
Ano, ale jsem realista. Tretra je na začátku sezony a uspořádat jejich střetnutí v této době je složité. Po velkém šampionátu by to bylo mnohem snadnější. Už by měli svoje medaile a tituly, mohli by se utkat. Kdyby jim sedly i peníze.

LN Je složité vyjednávání s atlety o penězích?
Je. Ostrava má ale větší problém. Je jím doprava. Ostravské letiště má přílety jen z Vídně a Prahy, nic jiného sem nelétá. Navíc jde jen o malá letadla. Doprava, to je kámen úrazu.

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...