Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máš na to vůbec koule? ptal se sám sebe Rosberg. A pak se rozhodl kariéru ukončit

Sport

  15:00
PRAHA - Byl mistrem světa necelý den. Dál mu chodily nové a nové gratulace. Svou tvář viděl všemožně na internetu i v novinách v hotelové restauraci. Nico Rosberg byl ve zvláštním stavu euforie. Z triumfu. I z alkoholu. A jemu se do hlavy znovu vrátila ta silná myšlenka. „Máš na to vůbec koule?“ ptal se sám sebe.

Konec. Po zisku titulu mistra světa ukončil Nico Rosberg kariéru už ve 31 letech. foto: ČTK/AP

Král formule 1 Nico Rosberg překvapivě ukončil v jednatřiceti letech kariéru

Byl zmatený, nejistý. Ale pak si přece jen Nico Rosberg sedl naproti své manželce Vivian, pohlédl jí do očí a řekl: „Končím. Už dál nechci závodit.“

Nezaskočilo ji to. Leccos tušila.

Pak Rosberg zavolal svému manažerovi Georgu Noeltemu, o den později týmovému šéfovi Mercedesu Toto Wolffovi.

„Hned, jak mi to řekl, mi bylo jasné, že o svém rozhodnutí vůbec nepochybuje. Že ho nepřemluvíme, protože moc dobře ví, co dělá. Má své uvažování pod kontrolou,“ vyprávěl Wolff.

V pátek seděl po boku Rosberga ve Vídni, kde čerstvý mistr světa i veřejnosti oznámil: „Vylezl jsem na horu, jsem na jejím vrcholu a definitivně končím v F1. Do těch 25 let, co závodím, jsem dal všechno. A teď je načase jít.“

Nico Rosberg na galavečeru FIA s manželkou Vivian Siboldovou.

Sálem to zahučelo. Jen pár hodin předtím, než si měl Rosberg na slavnostním večeru Mezinárodníautomobilové federace FIA převzít trofej pro krále F1, šokoval.

Byla to nečekaná zpráva, zvlášť když je Němci 31 let a jezdí za tým, který ještě pár roků může formuli dominovat. A on mohl dál vyhrávat.

Hamilton ignoroval týmový příkaz. Jeho tlak byl až nechutný, řekl Rosberg

Jenže jeho svět F1 už spíš sžíral. Když letos v říjnu bylo po jeho vítězství v Japonsku jasné, že zisk titulu má jen ve svých rukou, poprvé zapochyboval.

„Najednou přišel obrovský tlak a já začal myslet na to, že když se stanu šampionem, skončím,“ vypráví Rosberg.

Minulou neděli, když kráčel vAbú Zabí na start klíčového závodu, už tušil, že tohle bude jeho poslední Velká cena v F1. A najednou cítil úlevu.

„Pročistilo mi to hlavu. Chtěl jsem si užít něco, co možná dělám naposledy. Když zhasla světla, zažil jsem 55 nejintenzivnějších, nejšílenějších i nejtěžších kol svého života.“

Po nich se stal mistrem světa. Oddal se oslavám, které však často „narušily“ myšlenky: „Mám opravdu skončit?“

Nico Rosberg se loučí s kariérou.

V pondělí večer už měl Rosberg jasno. „Poslední měsíce jsem šel na absolutní maximum a pochopitelně to mělo vliv na mé nejbližší. Celá rodina se obětovala, abych si splnil sen. Manželka byla neskutečná,“ prohlásil.

„Pochopila, že je to pro mě velký rok. Vytvořila mi prostor, abych mezi závody regeneroval, a každou noc dohlížela na naši dceru

Němec Rosberg slaví premiérový titul mistra světa. V Abú Zabí dojel druhý

Teď je načase to vrátit. Přestat být závodníkem a začít být otcem a manželem. I proto, když poslal zprávu Lewisi Hamiltonovi, svému týmovému kolegovi a především rivalovi v boji otitul, že končí, nepřekvapil ho.

„Vím, jak Nico lpí na rodině, jak se jí chce věnovat. A F1 vám sežere strašně moc času,“ řekl Hamilton.

Jejich rivalita a hašteření tak končí o dost dřív, než se čekalo. Jenže možná přijde jiné. Mercedes musí okamžitě najít náhradu a prý už od pondělka se s hledáním začne. Ale po kom sáhnout, když jsou smlouvy F1 už pár týdnů i měsíců uzavřeny?

Nabízí se Pascal Wehrlein, 22letý testovací pilot, kterého letos poslal Mercedes na zaučenou do slabého Manoru. A on zde získal jeden bod.

Ovšem není to pro tým, který se znovu bude rvát o titul, málo? Nejspíš ano. I proto Gerhard Berger, bývalý pilot, radí: „Já bych zavolal Alonsovi nebo Vettelovi.“

Nico Rosberg na galavečeru FIA.
Nico Rosberg na galavečeru FIA s manželkou Vivian Siboldovou.

To dává logiku - Alonso, mnohdy považovaný za nejlepšího pilota v současné F1, je frustrovaný v McLarenu, který se výkonnostně trápí. I Vettel zřejmě od angažmá ve Ferrari čekal víc.

Alonsa by v Mercedesu rád viděl i Bernie Ecclestone, boss šampionátu. Jenže Niki Lauda, jeden ze šéfů stáje Mercedes, namítá: „Bojím se, že smlouvy všech pilotů jsou neprůstřelné. Najít náhradu za Rosberga bude opravdový problém.“

Berger však kontruje: „Vážně? Nějaká výstupní klauzule u někoho musí existovat.“

Najde se?

Autor: