Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Další Čech se do UFC nedostal. Peňáz už po 47 sekundách odklepal škrcení

Klíčový moment. Američan Sedriques Dumas chytil Čecha Matěje Peňáze do gilotiny a donutil ho odklepat. foto: UFC

Opřel se o vršek oktagonu a chvíli jen zklamaně oddechoval. Česko dalšího zástupce MMA do prestižní organizace UFC nedodalo, Matěj Peňáz prohrál klíčový duel v televizní show už po 47 sekundách. Odklepal škrcení, když Američan Sedriques Dumas nasadil techniku zvanou „gilotina“.
  10:40

Peňáz nastoupil jako favorit, ale v kleci se téměř k ničemu nedostal. Duel střední váhy do 84 kilogramů otevřel Dumas kopem na stehno, následoval vykrytý kop na hlavu.

25letý Čech pak předvedl krátkou kombinaci úderů pěstí přední-zadní a dohnal soupeře k pletivu, odkud Dumas vystartoval k protiútoku. Trefil Peňáze levým hákem do tváře, chytil ho, strhl k zemi a položil na záda.

Matěj Peňáz v Contenderu v zápase se Sedriquem Dumasem. Český zápasník ho...
Smutný Matěj Peňáz, zápas v Contenderu o smlouvu s UFC prohrál už za 45 sekund...
Český MMA zápasník Matěj Peňáz před zápasem v Contenderu.

Peňáz se nejdříve bránil dobře, chtěl se postavit, jenže právě v ten moment - přesně po třiceti vteřinách od začátku - Dumas nasadil škrcení. „Má to chycené opravdu pevně,“ zvolal komentátor a bývalý šampion UFC Daniel Cormier.

Snaha o uvolnění se ze škrcení k ničemu nevedla, byť Cormier radil, že Čech „musí víc tlačit rukou do krku“. Jenže Dumas, opřený zády o pletivo, měl gilotinu chycenou výborně a po 47 sekundách mohl slavit. Protivník odklepal.

Podívejte se na záznam celého zápasu:

27letý Dumas tak vylepšil své skóre na 7-0 a vysloužil si vstupenku do UFC. „Tvrdil jsem to každému: jsem tu, abych zůstal,“ vykládal po výhře. „Ta smlouva znamená, že já a moje děti děláme něco dobře. Víte, nikdy jsem nic podobného nezažil, nebyl jsem ve Vegas, nejedl v luxusních restauracích... Tak snad teď, když tu jsem. Neodepisujte mě.“

„Bylo to parádní,“ pochválil ho prezident UFC Dana White při setkání ve studiu, kde se natáčí televizní show s názvem Contender. V ní zápasníci musí atraktivním způsobem vyhrát a zaujmout, aby se do UFC dostali.

Dumasovi přitom zřejmě hrozilo, že by do zápasu nemusel vůbec nastoupit, před pár týdny jej příspěvek na sociálních sítích obviňoval z napadení mladé ženy. Údajně měl v baru zmlátit asi padesátikilovou dívku.

Peňáz se domů vrátí se skóre 6-1, ve Vegas si připsal první prohru. Všechny výhry si dosud připsal v česko-slovenské organizaci Oktagon, kde působí necelé tři roky od přestupu z kickboxu.

Promotér Ondřej Novotný se před jeho zápasem v Contenderu vyjadřoval ve smyslu, že je příliš brzy na takový krok. „Nastal ideální čas,“ věřil však Peňáz.

Další šance, aby Česko přidalo zástupce do UFC, přijde přesně za týden. V Contenderu se představí Tereza Bledá (5-0) proti Nayaře Maiaové (8-0).

Teď mezi elitou působí šampion polotěžké váhy Jiří Procházka (v UFC 3-0), David Dvořák (3-1) a Lucie Pudilová (3-5). Slováky reprezentují Ludovít Klein (3-2) a Martin Buday (2-0).

22. srpna 2022

Autor: