Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kejval: Sedm medailí je přeplněný plán, Ledecká je možná největší postavou her

Sport

  10:19
PCHJONGČCHANG - Čeští sportovci sice na olympijských hrách v Pchjongčchangu nepřekonali rekordní medailovou bilanci z předešlých her v Soči, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval byl však se ziskem sedmi medailí maximálně spokojený. Dvojnásobnou vítězku Ester Ledeckou navíc označil za jednu z hlavních postav celých her, ne-li úplně největší.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval navštívil 18. února dějiště Olympijského festivalu 2018 v Ostravě. foto: ČTK

Za vzor se nepovažuji, nejsem dobrý příklad, říká Ledecká

„Myslím si, že je to dokonce přeplněný plán,“ řekl Kejval v rozhovoru s ČTK. Ještě dva měsíce před začátkem olympiády se totiž obával, že medailí moc nebude. Zdravotní problémy měly Eva Samková, Martina Sáblíková nebo Gabriela Koukalová. Ta nakonec na hry neodcestovala, ale Samková i Sáblíková se dokázaly v Koreji probojovat na stupně vítězů.

„Zpětně si musíme říct, že až na čtvrté místo Martiny v závodu na 3000 metrů se v zásadě podařilo všechno, co jsme si přáli. Z toho pohledu je to vynikající,“ řekl Kejval. Speciálně vyzdvihl výkony Ledecké, která senzačně ovládla lyžařské super-G a poté potvrdila roli hlavní favoritky v paralelním obřím slalomu na snowboardu.

„Ester patří mezi největší postavy nejen české výpravy, ale celé olympiády,“ podotkl s tím, že úspěch Ledecké je ale hlavně zásluhou jejího týmu a samotné závodnice. „Jsme rádi, že jsme k tomu mohli přispět. Udělalo to velkou reklamu České republice. Je to důkaz, že sport obecně má obrovskou sílu vytvářet pozitivní image země,“ uvedl.

Michal Krčmář a jeho stříbro.
Ester Ledecká a její dvě zlaté medaile.

Česká výprava byla v Pchjongčchangu rekordně početná, což však podle Kejvala není podstatné. „Číslo jako takové moc neznamená. Potěšilo by mě, kdyby se nám podařilo kvalifikovat nějaký kolektivní sport. U hokejistek jsme byli první pod čarou, v curlingu jsme taky byli kousíček. Kolektivní sporty nám poslední dobou trošku pokulhávají, především u letních sportů. U zimních to ale taky není nic moc,“ uznal Kejval.

Podstatnější podle něj je, že si v Koreji připsala premiérové starty řada mladých závodníků. „Teď se jednalo především o účast, ale věřím, že na dalších olympiádách zkušenosti zúročí,“ poznamenal.

Zimní olympijské hry se v Koreji konaly poprvé, organizačně byly podle Kejvala zvládnuté dobře. „Osobně to považuji za jedno z milých překvapení. Nepochyboval jsem, že to budou mít dobře zvládnuté obecně. Korejci mají v nátuře, že jsou systematičtí. Hodně se ale mluvilo o tom, že mají sníženou schopnost improvizace. To si myslím, že neplatilo. I když na začátku přírodní podmínky nebyly jednoduché, tak se s tím vypořádali. Neslyšel jsem žádnou kritiku,“ uvedl Kejval.

Ocenil, že se nenaplnily ani obavy z malé návštěvnosti olympijských soutěží. „Myslím, že se na Pchjongčchang bude vzpomínat jako na skvělé hry,“ řekl.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat