Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Mění sport. Lafata a spol. poběží Jizerskou padesátku

Sport

  12:45
JABLONEC NAD NISOU - Jablonečtí fotbalisté se ukážou jako velcí patrioti a v rámci zimní přípravy se několik z nich v neděli postaví na trať Jizerské padesátky, která startuje v nedalekém Bedřichově. Do slavného lyžařského klání odstartuje i nejlepší střelec ligy a reprezentační útočník David Lafata, který se spoluhráči absolvuje hlavní závod na 50 km. Nedojde ale k prestižnímu souboji mezi jabloneckými fotbalisty a jejich rivaly ze sousedního Liberce, kteří letos lyžařský svátek vynechávají.

David Lafata (uprostřed) foto: ČTK

Předloni liberečtí hráči absolvovali závod na poloviční trati a ve stopě se potkali také s fotbalisty Bohemians 1905, nyní své lyžařské umění otestují fotbalisté Jablonce. Velkou atrakcí má být především účast Lafaty, který na podzim vstoupil do Klubu ligových kanonýrů. "I když lyžování obecně moc neholduju, rád se za krásného počasí projedu v dobře připravené stopě. Se startem na Jizerské padesátce jsem dlouho neváhal. Pojede nás víc fotbalistů, určitě bude sranda a trošku to i vyhecujeme," uvedl Lafata pro klubový web.

V bílé stopě by se měli objevit i Lafatovi parťáci Luboš Loučka, Petr Zábojník, Jakub Štochl, Pavel Eliáš a Filip Novák. O tom, kdo přesně bude Jablonec na běžkách reprezentovat, se však definitivně rozhodne až po sobotním utkání Tipsport ligy proti Hradci Králové.

ČTĚTE TAKÉ

"Hráči mají v neděli volno a záleží na nich, jak se kdo bude cítit. Ale takových šest hráčů by se mělo na Jizerské padesátce představit. V pondělí pak trenéři jejich případnou účast v závodě zohlední při tréninku," řekl jablonecký sportovní ředitel Petr Flodrman. Na startu nebude chybět ani asistent trenéra Josef Weber, který si tradiční lyžařský maraton vyzkoušel už před rokem.

Trenér František Komňacký proti startu jabloneckých fotbalistů nic nemá. "Běžky jsou pro fotbalisty ideální doplňkový sport, zejména v přípravném období, kdy hráči absolvují hrubou fyzickou přípravu. Jsem sám velmi zvědavý, jak hráči tento závod zvládnou a v jakém pořadí dorazí do cíle," řekl na jabloneckém webu.

Kdo se těšil na běžkařský souboj jabloneckých a libereckých fotbalistů, bude zklamán. Hráči Slovanu letos Jizerskou 50 vynechávají, v Bedřichově se neobjeví ani útočník Jan Nezmar, další člen Klubu ligových kanonýrů a velký fanoušek lyžování. Nezmar účast zvažoval, ale nakonec z osobních důvodů zůstává do konce týdne na rodné Moravě. Na sever Čech dorazí až v pondělí.

"Bohužel, z technických důvodů nejde, abych se na Jizerskou padesátku stihl přesunout. Trochu mě to mrzí, máme zrovna volno a za jiných okolností bych se tomu nebránil. Tak snad za rok," řekl Nezmar. Oceňuje odvahu jabloneckých hráčů absolvovat padesátikilometrový závod. "Předloni jsem si vyzkoušel pětadvacítku, a když to člověk jede naplno, je to docela záhul. Padesátka už není žádná sranda. Ale jednou bych si ji také zajel rád," uvedl Nezmar.

Autor: