Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Messi si Peking prosadil

Sport

  7:28
BARCELONA - Nástupce Maradony. Messidona. Nejlepší nastupující talent. Hráč, jehož schopnosti neznají hranic. I tak se ve světě mluví o jednadvacetiletém argentinském útočníkovi Lionelu Messim, který bude spolu s Ronaldinhem největší fotbalovou hvězdou na olympiádě.

Lionel Messi (modrobílý) bojuje o míč s Brazilcem Juanem. foto: ČTK

Když jednadvacetiletý hráč požádal Barcelonu o uvolnění na turnaj, poprvé vznikly v harmonickém vztahu problémy. Barcelona Messiho nechtěla pustit a start mu zakázala. Bojí se totiž o jeho zdraví. Messi se ale i tak pekingských her zúčastní.

"Není žádný druhý fotbalista jako Leo,“ řekl o Messim teď už jeho bývalý spoluhráč Deco. Rychlý útočník s výbornou technikou a chladnokrevným zakončením ale neměl jednoduchou cestu k vrcholnému fotbalu.

V pěti letech začal Messi hrát kopanou v rodné Argentině. V týmu Grandoli ho tři roky koučoval jeho otec Jorge, poté Messi přešel do Newell’s Old Boys, kde dříve hrával i Maradona. V jedenácti letech doktoři u Messiho zjistili nedostatek růstového hormonu, který také zapříčinil jeho malý vzrůst; měří totiž jen 169 centimetrů.


O Messiho už se v té době zajímal také slavný argentinský klub River Plate, ale Messiho léčbu, která stojí více než pět set liber měsíčně, nemohl zaplatit. Na scénu vstoupila Barcelona, která Messimu nabídla, že když se přestěhuje do Španělska, zaplatí klub všechny lékařské výlohy. Ve třinácti letech se tak argentinský talent s rodinou přesunul do Evropy a začal hrál za mládežnické týmy Barcelony.


V sezoně 2005/06 už byl Messi stálým hráčem barcelonského áčka. Katalánskému klubu pomohl k zisku domácího titulu i k triumfu v Lize mistrů. Messi pak s Barcelonou prodloužil smlouvu do roku 2014.


V soukromí tichý a nenápadný mladík se po příchodu na hřiště mění ve fotbalového génia. Messiho neobyčejné schopnosti ocenila i argentinská legenda Maradona. "Je to hráč, jehož schopnosti neznají hranic. Má talent, má charakter a bude se ještě zlepšovat,“ vysekl Messimu poklonu Maradona. Podle něj spolu mají on a Messi mnoho společného. "Jsme oba leváci, oba jsme malí, oba jsme věrní Barceloně a taky jsme oba dali gól rukou, kterou rozhodčí neviděli,“ smál se Maradona.


Messi má i bohaté zkušenosti s reprezentací. Nejdříve v roce 2005 prakticky sám dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa hráčů do 20 let. O pár měsíců později dostal pozvánku i do seniorské reprezentace. V přípravě proti Maďarsku nastoupil v 63. minutě, hned při první akci se ohnal po obránci, který ho držel za dres, a dostal červenou kartu. Hřiště opustil v slzách. "Gratuluji Messimu protože šel na hřiště s tím, hrát svou hru,“ zastal se svého svěřence trenér José Pekerman.