Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minuta ticha i černé stuhy. Stín pařížského teroru dopadl i na Turnaj mistrů

Sport

  16:43
LONDÝN (Od našeho zpravodaje) - Na oblečení tenistů se vyjímají černé stužky. V okolí londýnské O2 areny svítí z videostěn francouzská trikolora. Do útrob stadionu smějí letos diváci jen s malými taškami, které podléhají důkladným kontrolám. Teror v Paříži zahýbal i Turnajem mistrů.

PRAY FOR PARIS. Francouzští tenisté Nicolas Mahut a Pierre-Hugues Herbert vyjádřili soucit s mrtvými. foto: Reuters

Před první dvouhrou Novaka Djokoviče s Keiem Nišikorim se držela minuta ticha. Arénou v těch chvílích svítila francouzská vlajka.

A když se dohrálo, rychle přišla řeč na tragické události posledních dnů: „Mé srdce patří rodinám, které o někoho přišly. Vidět obrázky z Paříže je zničující,“ říkal Djokovič.

Turečtí fanoušci zneuctili minutu ticha. Bučeli a prý skandovali Alláhu Akbar

Obyčejně se na tiskových konferencích řeší hlavně zápasy, povrch, forma. Letos se řeč leckdy stáčí od tenisu pryč. Djokovič mluvil i o uprchlické krizi, častějším tématem však byla páteční noc hrůzy ve Francii.

Třeba britská hvězda Andy Murray poznamenala: „Nejlepší, co můžeme udělat, je žít dál naše životy. Nic moc neměnit. Jinak by teroristé vyhráli,“ říkal. „Musíme dělat to, co obvykle. Nechci žít ve strachu pokaždé, když vstoupím na tenisový kurt.“

Nebo bývalá světová jednička Rafael Nadal - když měl mluvit o svém špatném startu do sezony, sám stočil téma jinam.

„Nebylo to pro mě vůbec jednoduché. Ale v životě je tolik důležitějších věcí! Když vidíte, co se děje po celém světě, nejde ve sportu prakticky o nic. Je to jen hra. Je to svět, ve kterém my tenisté žijeme. Ale jinak jde jen o maličkost.“

A v neposlední řadě - Francouzi. Richard Gasquet byl na Stade de France, kde se málem odehrála velká tragédie.

„Bylo to hrozné. Byl jsem z toho dost nesvůj,“ přiznal. Přesto se vydal na Turnaj mistrů, kde plní roli náhradníka a trénuje s účastníky klání.

Trikolóry, solidarita, společný zpěv. Wembley uctilo oběti terorismu

Otřesení neskrýval ani deblista Pierre-Hugues Herbert. „Naše myšlenky jsou s oběťmi, rodinami a s lidmi, kteří se snaží udělat z Paříže zase bezpečné místo,“ řekl.

„Byl jsem jedním z těch šťastnějších, ale na tom teď nezáleží. Co se stalo ve Francii, to se mnou hodně pohnulo.“

Dva fotbalové zápasy byly zrušeny

I velká akce v Londýně žije z obav z útoku. Teroristé totiž v osudný pátek 13. chtěli odpálit bombu přímo na francouzském fotbalovém stadionu, kde probíhal zápas mezi domácím celkem a Německem.

V úterý se pak dva přátelské fotbalové zápasy kvůli hrozbě utoku neuskutečnily, v Německu před přátelským střetnutím s Nizozemskem dokonce pořadatelé evaukovali arenu v Hannoveru jen hodinu a půl před výkopem, protože měli podezření, že tam hodlá zaútočit atentátník.

Autoři:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...