Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vlny opadly a soupeřky odpadly, smála se zlatá Knapková

Skifařka Miroslava Knapková se v Poznani stala popáté v kariéře evropskou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skifařka Miroslava Knapková se v Poznani stala popáté v kariéře evropskou... | foto: ČTK

POZNAŇ Už se zdálo, že je všechno ztracené, už to vypadalo, že skifařka Miroslava Knapková nemůže dosáhnout na své páté evropské zlato a třetí za sebou. Jenže zatímco soupeřky jedoucí před ní polevily, olympijská vítězka obdivuhodně přidala. „Je to skvělé,“ smála se nedlouho poté, co projela poznaňským cílem jako první a pak dlouho přijímala gratulace.

Jaké to je ovládnout zdánlivě ztracený závod?
Je to super, skvělé! Když mi soupeřky odjely, ani jsem nedoufala, že by to mohlo klapnout. Ani nevíte, jak moc jsem ráda.

Takže pomalejší začátek, kdy jste na první pětistovce jela na páté pozici a na značce 1 250 metrů na čtvrté, v plánu nebyl?
Vůbec ne! Holky to strašně napálily a já si říkala, že to nebude nejen na zlato, ale ani na medaili. Taky proto, že jsem se bála vln v závěru trati. Jenže ony to tempo nevydržely, takže jsem na poslední pětistovce přidala a šla dopředu.

Podle grafiky na televizní obrazovce jste dlouho jela frekvencí 29 záběrů za minutu, ale váš finiš byl úžasný. Kde se ve vás vzaly síly?
Devětadvacet? Myslím, že jsem jela třicet. Ale v posledních týdnech jsme s trenérem Tomášem Kacovským pracovali na dráhovém tempu, a jak je vidět, pracovali jsme dobře. Ve finiši jsem to zvedla dost nad třicet a síly mi to kupodivu nebralo - myslím, že kdyby trať měřila o pět set metrů víc, závodila bych v pohodě dál a vyhrála bych taky! (smích)

Zkraje nasadila vražedné tempo Dánka Erichsenová, která na olympiádě v Londýně dojela za vámi na stříbrné příčce. Co jste si říkala?
Ona je zkušená, ví, jak má jezdit. Možná počítala s tím, že v závěru trati budou velké vlny, jak tady stále hrozí - v nich už si nedá nic moc dělat. Hodně lidí to tedy napálí hned po startu. Jenže žádné velké vlny nebyly, ona i další holky vytuhly a já si mohla zajet celkem slušný finiš.

Těší vás tento titul i proto, že mistrovství Evropy bylo důležitou prověrkou před zářijovým světovým šampionátem ve Francii, kde půjde o postup na olympiádu v Riu?
O tom nepochybujte. Jsem strašně ráda, že to vyšlo, protože z evropské špičky tady chyběla jen Rakušanka. Ve Francii přibydou jen Australanka, Novozélanďanka, Američanka a možná Číňanka, takže by to s postupem do Ria mohlo vypadat dobře. 

Skifařka Miroslava Knapková při olympijském triumfu v Londýně 2012 (archiv).
Miroslava Knapková.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...