3. srpna 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mistrně krotili divoké peřeje, smrt však našli pod lavinou

Vodáci, které smetla lavina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci, které smetla lavina | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Je odpoledne 17. ledna 2004. V Západních Tatrách panuje nevlídné počasí. Přesto se čtyři z pěti kamarádů z vodáckého oddílu Bohemians Praha vydají na túru. Jenže Dolina Parichvost, jedno z nejnebezpečnějších míst v Tatrách, chyby neodpouští. Vodáci při sestupu utrhli lavinu, která se stala osudnou pro mistry světa v raftingu Jiřího Kavku a Jana Trefného.

Vychází speciál LN 101 pohnutých osudů

"Nebyla to správně zvolená túra, asi to nebyli zkušení turisté. Můžete se na túry vydávat i během vyhlášeného třetí stupně, ale rozhodně ne do tak zrádné oblasti, jakou Parichvost je," připomíná v rozhovoru pro LN Dušan Tryzna z Horské záchranné služby.

"O průšvih si maličko říkali. Riskovali, byla to od nich trochu nerozvážnost," přemítá i raftingový trenér Petr Panenka. "To ale nemění nic na tom, že to byli bezvadní kluci. Odešli na vrcholu své slávy. Uměli de facto všechno, je jich velká škoda," dodává.

Více si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku Lidové noviny

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.