Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Kubová skončila na padesátce v semifinále, O’Callaghanová má světový rekord

Australská plavkyně Mollie O'Callaghanová si vzala světový rekord na 200 metrů volně. foto: AP

Simona Kubová se na plaveckém mistrovství světa ve Fukuoce do finále znakařské padesátky nedostala. V semifinále skončila patnáctá se ztrátou více než čtyř desetin sekundy na postup. Ze semifinále předtím na šampionátu nepostoupila ani na dvojnásobné trati.
  15:55aktualizováno  15:56

Jednatřicetiletá Kubová zaplavala v semifinále padesátky čas 28,16 a oproti rozplavbám si o dvě setiny pohoršila. Ačkoliv se nedostala pod 28 sekund, měla ze semifinále lepší pocit než z rozplavby. „Ráno to nebylo hezké plavání, bylo to takové uplácané. Možná jsem moc chtěla a myslím, že odpoledne to vypadalo mnohem líp. Cítila jsem v záběru sílu a mám lepší pocit, než jsem měla ráno, ale škoda, že to nebylo o maličko rychlejší,“ uvedla pro Radiožurnál Sport Kubová.

Se svým účinkováním na šampionátu byla spokojená. „Jsem moc ráda za semifinále, i když je pravda, že na padesátku jsem doufala v trošku lepší čas než 28,1. Ale dva starty v semifinále jsou pro mě velký výsledek a jsem moc ráda, že to takhle dopadlo,“ dodala.

Nejrychlejší byla v americkém rekordu 27,10 čtyřnásobná mistryně světa a trojnásobná olympijská medailistka Regan Smithová.

Finále na 200 metrů volný způsob vyhrála v novém světovém rekordu Mollie O’Callaghanová. Devatenáctiletá Australanka časem 1:52,85 překonala o 13 setin čtrnáct let staré maximum Italky Federiky Pellegriniové.

Reakce Mollie O'Callaghanové na překonání rekordu v závodu na 200 metrů volným způsobem na MS ve Fukuoce.

„Nevím, co říct. Jsem v šoku. Byla jsem zraněná, vrátila se a tady jsem zaplavala světový rekord. To je neuvěřitelné,“ řekla O’Callaghanová, která vyhrála před krajankou Ariarne Titmusovou a Summer McIntoshovou z Kanady.

Léon Marchand stylem start-cíl ovládl závod na 200 metrů motýlek a v Japonsku získal po triumfu v rekordním čase z polohového závodu na 400 metrů druhé zlato. Dnes Francouz zvítězil před Polákem Krzysztofem Chmielewským a domácím Tomoru Hondou.

V závodě na 50 metrů prsa zvítězil Čchin Chaj-jang a navázal na triumf z dvojnásobné trati. Kraulařskou osmistovku vyhrál Ahmed Hafnáví z Tuniska. Smíšenou polohovou štafetu na 4x100 metrů vyhrála Čína.

Mistrovství světa v plaveckých sportech

ve Fukuoce:

Bazénové plavání - finále
Muži:
800 v. zp.:
1. Hafnáví (Tun.) 7:37,00, 2. Short (Austr.) 7:37,76, 3. Finke (USA) 7:38,67, 4. Wiffen (Ir.) 7:39,19, 5. Martens (Něm.) 7:39,48, 6. Romančuk (Ukr.) 7:43,08.

50 m prsa: 1. Čchin Chaj-jang (Čína) 26,29, 2. Fink (USA) 26,59, 3. Sun Ťia-ťün (Čína) 26,79, 4. Williamson (Austr.) 26,82, 5. Martinenghi (It.) 26,84, 6. Matzerath (Něm.) 26,94.

200 m mot.: 1. Marchand (Fr.) 1:52,43, 2. Chmielewski (Pol.) 1:53,62, 3. Honda (Jap.) 1:53,66, 4. Kharun (Kan.) a Heilman oba 1:53,82, 6. Foster (oba USA) 1:54,74.

Ženy:
200 m v. zp.:
1. O’Callaghanová 1:52,85 - světový rekord, 2. Titmusová (obě Austr.) 1:53,01, 3. McIntoshová (Kan.) 1:53,65, 4. Haugheyová (Hong.) 1:53,96, 5. Steenbergenová (Niz.) 1:55,51, 6. Simsová (USA) 1:56,00, ...v semifinále 9. Seemanová (ČR) 1:56,50.

Smíšená pol. štafeta 4x100 m: 1. Čína (Sü Ťia-jü, Čchin Chaj-jang, Čang Jü-fej, Čcheng Jü-ťie) 3:38,57, 2. Austrálie (McKeownová, Stubblety-Cook, Temple, Jacková) 3:39,03, 3. USA (Murphy, Fink, Huskeová, Douglassová) 3:40,19, 4. Nizozemsko 3:41,81, 5. Británie 3:43,20, 6. Kanada 3:43,72.