Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mohlo by to zacinkat víc než jednou, věří před ME plavkyně Baumrtová

Česká plavkyně Simona Baumrtová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká plavkyně Simona Baumrtová | foto: ČTK

PRAHA Na startovní bloky vystoupí jedenáctkrát. Právě tolik startů s velkou pravděpodobností čeká na mistrovství Evropy v Berlíně českou plaveckou královnu Simonu Baumrtovou. Ona si však z takového počtu závodů nic nedělá. „Dá se to zvládnout,“ usmívala se před sobotní cestou na šampionát znakařka, která oslaví v závěrečný den bazénových soutěží 23. narozeniny.

V rámci narozeninových oslav se ovšem může ozývat medailový cinkot, neboť plavkyně tuší velkou formu.

Je přihlášena na padesát, sto a dvě stě metrů znak, během sedmidenního podniku, který začíná v pondělí, ji čeká také polohová štafeta. „Věřím, že i s ní se dostaneme do finále,“ naznačila svoje ambice půvabná mladá žena z Chomutova.

Nebude to pro vás příliš velká porce?
Je to dost, protože pokud se dostanu ve všech disciplínách do finále, tak mě čeká jedenáct startů. Ještě se musím domluvit s reprezentačním trenérem Vlastimírem Pernou, aby mě nedával do dalších štafet – to už bych asi nezvládla.

Čtyři disciplíny se zvládnout dají?
V této podobě ano, je to rozložené v sedmi dnech. Ale přivítala bych, kdyby to bylo v menším počtu dní. To by bylo lepší.

Lepší?
Ano, protože takhle se musím soustředit na každý další den. Kdybych měla třeba na padesátce semifinále a finále v jeden den, což bývá na krátkých Evropách, bylo by to prima. Někomu to může připadat jako nabitý program, ale jsem zvyklá mít víc startů během dne.

Dlouhé paže české plavknyně Simony Baumrtové.

MOTÝLÍ ROZPĚTÍ. Dlouhé paže nejlepší české plavkyně Simony Baumrtové.

Na které trati si věříte nejvíc?
Abych řekla pravdu, nevím. Někdo si myslí, že je to moje oblíbená stovka, na které mám v poslední době největší úspěchy, ale myslím, že dobrou mám i padesátku a slušná je taky dvoustovka. Ale na stovce mám asi největší šanci.

Právě na téhle trati vás čeká obhajoba bronzu z předchozího mistrovství Evropy v Debrecínu před dvěma lety...
Doufám, že teď to bude ještě lepší.

Myslíte i na zlato?
To by chtělo zaplavat hodně slušný čas. Přála bych si to.

Kolikátá jste v letošních evropských tabulkách?
Nevím! (směje se) Na tabulky nekoukám. Letos jsem zatím neměla žádný vrchol, na který bych se připravovala, takže moje časy jsou takové... Jiné holky plavaly rychle, to vím, ale já dosud nebyla na žádný závod extra připravená, takže nemůžu říct, že bych na nich měla závodní formu. Tudíž jsou mi tabulky celkem fuk.

Říkáte, že jste letos neměla závodní formu, ale v červnu na velkém mezinárodním mítinku v Říme jste vyhrála padesátku, dvoustovku dokonce v českém rekordu, a na stovce vám první místo uniklo o fous...
Nechtěla jsem říct, že jsem neměla formu, ale že jsem se na žádný start extra nechystala, neladila jsem. Vesměs jsem všechny závody šla z plné přípravy, ale Berlín je něco jiného. Ano, zaplavala jsem letos české rekordy na dvoustovku znak a na polohovou dvoustovku, ale moje stoprocentní forma to nebyla.

Teď ji máte?
To doufám. Vlastně už od ledna směřovala veškerá příprava k Berlínu, takže věřím, že forma je.

Česká plavkyně Simona Baumrtová

Česká plavkyně Simona Baumrtová

S vámi jsou spojená největší očekávání v české výpravě. Nemůže na vás dolehnout tlak, přemíra zodpovědnosti?
Nemyslím, to se stávalo dřív. Teď je to jinak, jsem zkušenější a velkou hlavu si z toho nedělám. A nezapomeňte, že nejsem jediná, od koho se něco očekává. Petra Chocová bude útočit na medaili na prsařské padesátce, a věřím, že Bára Závadová na polohové čtyřstovce taky. To očekávání máme rozložené, pak je tlak menší.

Loni v srpnu jste přivezla z mistrovství světa v Barceloně šesté místo, ale byla jste trochu zklamaná z dosažených časů. Říkala jste, že kvůli velkým tréninkovým dávkám jste před šampionátem nestačila patřičně regenerovat. Poučili jste se z toho s vaším tátou a trenérem v jedné osobě?
Tak tragické to nebylo, i když tenkrát jsem, pravda, doufala v lepší časy. Tehdy jsme trénovali dost, to je taky fakt, ale myslím, že teď už jsme tu chybu nezopakovali. Naopak – cítím, že jsem připravená líp než před Barcelonou.

Simona je mimořádná, ví trenér

Podle českého reprezentačního kouče Vlastimíra Perny jsou v případě znakařky Simony Baumrtové v Berlíně reálné medaile ze všech tří znakařských disciplín. „První medaili získala na 50 metrů znak na ME v krátkém bazénu v Eindhovenu 2010, a přitom si nejvíc věřila na dvoustovce. Za rok to bylo obdobné, a tak je to se Simonou pořád. V jejím případě těžko předvídat, ale je opravdu mimořádná a vůbec bych se nedivil, kdyby teď získala tři evropské medaile.“

Do Berlína jede česká výprava vlakem. Kdy jste naposled cestovala na nějaký šampionát po kolejích?
Tak mimořádné to zase není. Vlakem jsme jeli třeba na mistrovství Evropy 2010 v Budapešti. Je to lepší než autobusem, což nás potkalo při Evropě před dvěma lety v Debrecenu, cesta vlakem mě nikterak neděsí.

U veslařů je to tak, že třeba do Paříže nebo Bělehradu slavní skifaři Knapková se Synkem letí a ostatní jednou autobusem. Vy nelétáte?
Jako že bych měla být nějaká celebrita? Neblázněte, vždyť do Berlína je to kousek. Z Ústí nad Labem, kde přistoupím do vlaku k naší výpravě, to máme tři hodinky. To je mnohem lepší než jet do Prahy na letadlo a tak dále. Cesta vlakem je prima.

S čím tedy do Berlína pojedete?
S myšlenkami na osobní rekordy, takže i na české rekordy. S myšlenkami na finále, což se týká i polohové štafety, kterou poplavu s Petrou Chocovou, Bárou Závadovou a Aničkou Kolářovou. A taky na medaile, mohlo by to zacinkat víc než jednou.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...