Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mosley se mstí: Formulí 1 tak opět hýbou roztržky

Prezident FIA Max Mosley | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident FIA Max Mosley | foto: AFP

PRAHA/NÜRBURGRING Klid ve formuli 1 netrval dlouho. Když se před třemi týdny dohodla Mezinárodní automobilová federace (FIA) s Asociací týmů F1 (FOTA) na odstranění navrhovaných rozpočtových stropů, zdálo se, že spory mezi oběma stranami utichly. Jenže středeční schůzka v dějišti nadcházející Velké ceny Německa ukázala, že tomu tak není.

Na setkání se mělo mluvit o návrzích možných úsporných opatření. Osm stájí sdružených ve FOTA však jednání předčasně opustilo, když se z úst závodního ředitele FIA Charlieho Whitinga dozvěděly, že nejsou přihlášeny do příštího ročníku, a proto nemají právo hlasovat.

"FIA si teď tak trochu dělá, co chce. Drží stáje v šachu, aby jim sebrala možný čas na přípravu konkurenční série, a také proto, aby se dohodla s pěti týmy, které přislíbily účast pod podmínkou rozpočtových stropů, které nyní už neexistují," vysvětluje LN expert a komentátor Tomáš Richtr.

Jádrem celé nynější roztržky je "drobný" rozpor. Podle FIA budou mít "rebelující" týmy hlasovací právo až poté, co podepíší novou verzi Concordské dohody – což je memorandum mezi týmy formule 1, FIA a majitelem marketingových práv.

Fanoušci mohou být klidní
"Jakmile se týmy sdružené ve FOTA přihlásí, nebudou už moci vyhrožovat založením konkurenční závodní série z důvodu smluvních závazků," uvedla FIA ve svém prohlášení.

Problémem je, že FIA chce změnit pravidla ještě před podepsáním Concordské dohody. Přitom osm ze třinácti stájí, které se zúčastní příštího ročníku, nemá právo o změnách hlasovat. A zmíněná osmička týmů v čele s Ferrari jsou navíc "velcí hráči" s miliony fanoušků po celém světě.

"Před třemi týdny ale FIA říkala něco jiného. Tehdy mluvila o tom, že pro všechny týmy bude platit Concordská dohoda z roku 1998 a že všechny stáje během dvou let sníží rozpočty na úroveň začátku devadesátých let. To, co se stalo ve středu, je spíše odplata prezidenta FIA Maxe Mosleyho za to, jak do něj týmy před třemi týdny ‚kopaly‘," líčí Richtr.

Fanoušci však mohou být klidní, další rozštěpení nejprestižnějšího motoristického sportu zřejmě nehrozí. "Podle mě dojde za pár dní k dohodě obou stran. FIA a Max Mosley jen chvíli týmy dráždí. Stáje FOTA, které jsou ve formuli 1 desítky let, totiž na rozdíl od nováčků nyní nemají hlasovací právo. A to musí FOTA urážet," dodává Richtr.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...