Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Skvělý výsledek za poloviční body. Salač byl druhý ve Velké ceně Thajska

Tři nejlepší v předčasně ukončené Velké ceně Thajska ve třídě Moto2. Zleva druhý Filip Salač, Arón Canet, a vítěz Tony Arbolino. foto: Reuters

Deštivá loterie ve Velké ceně Thajska přinesla skvělý výsledek pro Filipa Salače. Český motocyklový závodník dojel v kategorii Moto2 na druhém místě. Závod v Buriramu však byl kvůli nepřízni počasí předčasně ukončen, a protože jezdci nestihli absolvovat alespoň dvě třetiny vypsané vzdálenosti, obdrží za umístění poloviční body.
  10:33aktualizováno  14:09

Dvacetiletý pilot týmu Gresini Racing měl dokonce velmi blízko k vítězství, ale těsně před projetím cílem posledního dokončeného kola ho předjel Ital Tony Arbolino. Salač vybojoval druhé pódiové umístění v kariéře po druhém místě v loňské Velké ceně Francie ještě ve třídě Moto3. Po přestupu výš bylo jeho dosavadním maximem v Moto2 deváté místo ze Silverstonu.

„První pódium v motodvojkách... Nečekal jsem, že se letos hned v první sezoně budu schopný dostat na bednu. Díky za podporu všem, díky kterým jsem se na ten druhý stupínek podíval,“ radoval se Salač v tiskové právě.

Pršet začalo těsně před startem, na poslední chvíli byl závod vyhlášen jako „mokrý“ a z 26 kol byl zkrácen na 16. Salač do něj vyrazil ze čtvrté řady, ale brzy se propracoval do popředí. Vedení se ujal ve stále houstnoucím dešti v šestém kole a vypracoval si i více než sekundový náskok. Arbolino se na něj ale dotáhl a využil ojedinělou Salačovu chybu k předjetí, načež po projetí cílem devátého kola traťoví komisaři vyvěšením červených vlajek závod přerušili.

„Chtěl jsem hned jet dopředu a rychle jsem se dostal do vedení, všechno jsem měl pod kontrolou. Bohužel jsem přebrzdil v poslední zatáčce,“ litoval Salač. „V těch podmínkách, které byly, se pak už nedalo pokračovat, na trati bylo strašně vody a bylo to opravdu nebezpečné,“ konstatoval.

Pořadatelé pak neuspěli se snahou o restart. Mělo se jet ještě pět kol a jezdci se už dokonce vrátili na trať při druhém otevření uličky v boxech. Během zahřívacího kola ale opět začala hustě padat voda a ředitelství závod definitivně ukončilo.

„Jsem na sebe naštvaný za tu chybu v poslední zatáčce, která mě stála vítězství. Vyhrát tady by byl sen. Každopádně jsem velmi spokojený,“ uvedl Salač na týmovém webu. „Za ten výsledek chci poděkovat týmu, protože připravil perfektní motorku na závod a hlavně na takhle těžké podmínky - a to všechno na poslední chvíli,“ dodal Salač.

Desetibodový zisk ho posunul o jednu pozici na 20. místo průběžného pořadí MS. V čele se udržel díky sedmému místu Španěl Augusto Fernández, ale Ai Ogura z Japonska jako šestý klasifikovaný jezdec snížil manko na 1,5 bodu.

Podobně vyrovnaná je situace v čele královské MotoGP. Lídr pořadí a obhájce titulu Fabio Quartararo z Francie na mokré trati nebodoval a jeho italský rival Francesco Bagnaia se k němu díky třetímu místu přiblížil na rozdíl pouhých dvou bodů. Závod, který kvůli čekání na příznivější podmínky začal s velkým zpožděním, vyhrál z jedenáctého místa na startu Portugalec Miguel Oliveira a vybojoval druhý triumf v sezoně. Ten první v březnu v Indonésii slavil také na vodě.

Před Bagnaiou projel cílem ještě Australan Jack Miller. Neuspěl vítěz kvalifikace Marco Bezzecchi z Itálie, který skončil na prvním nebodovaném místě šestnáctý, a hned za ním dojel Quartararo. Třetí muž pořadí MS Španěl Aleix Espargaró paběrkoval na jedenácté pozici a od Quartarara jej dělí 20 bodů.

V Moto3 vyhrál počtvrté v sezoně Ital Dennis Foggia. Suverénní lídr šampionátu Izan Guevara ze Španělska dojel pátý a má tři závody před koncem seriálu před Foggiou náskok 49 bodů.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat