Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MOV: Rusové systematicky dopují

Sport

  12:18
PEKING - Vysoký představitel Mezinárodního olympijského výboru (MOV) obvinil Rusko, že jeho sportovci systematicky dopují. "Ještě před rokem bych řekl, že ne,“ prohlásil Arne Ljungqvist, šéf lékařské komise MOV a druhý muž Světové antidopingové agentury (WADA). "Ale teď musím přiznat, že jde o systematický doping. Podle kódu WADA by za to měl přijít čtyřletý, a nikoli jen dvouletý trest,“ vysvětlil sedmasedmdesátiletý Švéd.

Tak se loučily s prezidentem. foto: AFP

Po případu sedmi ruských atletek, z nichž pět mělo v Pekingu medailové ambice a které podle komisařů falšovaly vzorky moči, totiž včera vyšlo najevo, že pozitivní test (tentokrát na EPO) měli i dva favorité na medaili v soutěži chodců Vladimir Kanajkin a Valerij Borčin.

Už v zimě bylo navíc potrestáno kvůli dopingu jedenáct ruských veslařů. „Je frustrující, že stále probíhá toto plánované podvádění,“ řekl Ljungqvist.

Ruská výprava ale obvinění odmítá a případ sedmi ruských atletek považuje za spolčení nepřátelských sil. Podle atletického trenéra Valentina Maslakova navíc z chodců dopoval pouze třiadvacetiletý Kanajkin, který je oficiálně světovým rekordmanem v závodu na 20 km.

„Borčin zůstává členem týmu a připravuje se na olympijský závod,“ tvrdil Maslakov. „Co se týče Kanajkina, tak toho už v sestavě nahradil Kirdjapkin.“

Pozitivní dopingový test měl při květnové přepadové kontrole i další chodec Alexej Vojvodin, který se ale na olympiádu nekvalifikoval.