23. ledna 2015 11:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Byli jsme odhodlaní, těšilo Jíchu. Házenkáři teď fandí Egyptu

Český házenkář Filip Jícha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český házenkář Filip Jícha. | foto: Pavel Lebeda/chf.cz

DAUHÁ (Od našeho zpravodaje) Po osmi letech se čeští házenkáři dočkali výhry na mistrovství světa a jejich kapitán Filip Jícha zase svých oblíbených emocí. „Cítím pocit, pro který já osobně hraju házenou,“ říkal Jícha; sám skvělým výkonem a jedenácti góly pomohl k demolici Islandu 36:25: „Zahrál jsem si dobrý zápas.“

Na klubové úrovni je zvyklý na velké triumfy, v reprezentaci jsou ale podobná vítězství na mistrovství světa i pro Filipa Jíchu něčím speciálním. „Je to hezký pocit. Myslím, že poprvé na šampionátu jsme tu odehráli utkání jako tým,“ říkal český kapitán. „Navíc Island neměl moc lehkou úlohu se na nás připravit.“

Protože první tři české duely na MS nebyly podle představ?
Naši výhru není třeba nijak zveličovat, ani umenšovat. Ale první tři zápasy skutečně neměly moc velkou kvalitu. Kdybychom tím zkoušeli nějakou taktickou hru, byl to od nás na Island šikovný tah, ale bohužel nebyl. My jsme takhle skutečně hrát nechtěli.

Zato výhra 36:25 nad Islandem, to byl výkon na hranici možností, ne?
Přišlo mi, že to soupeř lehce podcenil, my naopak předvedli obrovskou vůli po výhře. Začátek byl důležitý pro naše sebevědomí, ukázali jsme energický výkon plný emocí. V obraně jsme dokázali hrát chytře, spolupracovat s Péťou Štochlem. Takhle jsme to chtěli odehrát už minule proti Egyptu.

Miroslav Jurka bojuje s Islanďanem Gunnarssonem.
Uzdravený kapitán českého týmu Filip Jícha (uprostřed) brání islandský útok.
Filip Jícha přestoupil v přepočtu za 20 milionů korun z Kielu do Barcelony.
Radost lavičky českých házenkářů.

Což se nepovedlo.
S Egyptem jsme chtěli předvést takový výkon, abychom se mohli sami sobě podívat do očí, i kdybychom prohráli. Což jsme neudělali. Ve středu jsme spolu hodně hovořili mezi sebou a ten stůl trochu vyčistili. Bylo znát, že jsme se chtěli posunout na hřišti, ne si jen říkat věci v kabině a na poradách. Bylo vidět, jak jsme odhodlaní to udělat.

Sám se sebou musíte být spokojený, ne?
Není to jen o tom, jestli dám góly, ale jestli mám pocit, že jsem pro náš tým odevzdal ten správný kousek do skládanky. Po Islandu si každý z nás může sáhnout do svědomí a říct: Snažili jsme se.

Jedenáct vstřelených branek pro vás není to nejdůležitější?
Říkal jsem, že budu pomáhat trenérům, kde budu moci. Těší mě, že když Pavel Horák brzo dostal druhý dvouminutový trest, bránil jsem za něj; z toho mám moc dobrý pocit. Nabídl jsem koučům, že pokud bude hořet, budu se snažit pomoct, i když se tvářili skepticky. Z toho mám větší radost než ze své útočné hry.

ČTĚTE O UTKÁNÍ

Co říkáte na to, že vám teď musí pomoci Egypt a uhrát s Islandem na závěr skupiny minimálně remízu?
Tenhle zápas já neovlivním, jestli Egypt vyhraje, či prohraje. My hlavně musíme zvítězit nad Alžírskem - pokud předvedeme výkon jako v úterý proti Egyptu, neporazíme je, což je v našich možnostech bohužel taky.

Miroslav Němý