Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Historický čtverný axel Malininovi na zlato nestačil. Uno jásá, obhájil titul

Šoma Uno foto: AP

Krasobruslařský svět se těšil v Saitamě na duel velikánů čtverných skoků v kategorii mužů, Japonce Šomy Una a Američana Ilji Malinina. A jednoznačným vítězem této bitvy je japonský obhájce titulu. Jeho mladému sokovi nestačil na vítězství ani první čtverný axel v dějinách světových šampionátů. Nemá dokonce ani stříbro.
  14:37

Když Šoma Uno dobruslil, svalil se na záda na led.

V tom gestu byla úleva, štěstí i vyčerpání.

Navzdory zdravotním problémům posledních týdnů a bolavému kotníku předvedl na hudbu Johanna Sebastiana Bacha působivý program s pěti čtvernými skoky. Z nich pouze při salchowu neměl čistý dopad a dokončil ho na dvou nohách.

Bronzový olympijský medailista a ve své zemi nástupce legendárního Juzurua Hanjua tak navázal na svůj loňské premiérové vítězství z Montpellieru.

Zároveň tím pětadvacetiletý Uno vyrovnal historický zápis svého švýcarského kouče Stephana Lambiela, jenž stál na nejvyšším stupni v letech 2005 a 2006.

A hlavně: porazil neduhy svého vlastního těla.

„Můj výkon měl daleko k perfektnímu,“ komentoval celkový zisk 301,14 bodu, jimž zaostal o tři body za svým sezonním maximem a o jedenáct bodů za osobním rekordem. „Ale vydal jsem ze sebe vše, co jsem v dané chvíli mohl. Nebyl jsem tu v nejlepší kondici, poslední dva týdny byly pro mě hodně těžké, ale jsem rád, že jsem se dokázal motivovat a obhájit titul.“

A JE TO. Šoma Uno se úlevou svalil na záda, když dobruslil svoji volnou jízdu.

Čtyřbodový náskok z krátkého programu ve volné jízdě ještě mírně navýšil a vyhrál rozdílem 5,11 bodu.

Ale nikoliv před Malininem.

Velké korejské překvapení

Na stříbrný stupeň totiž senzačně vystoupil dvaadvacetiletý Korejec Čcha Čun-hwan, třetí z krátkého programu. Zcela čistou jízdou, ve které se proměnil v Jamese Bonda, si výrazně zlepšil osobní rekord a přeskočil v pořadí Malinina.

Postaral se o historicky první medaili z mistrovství světa pro korejské muže.

Na jeho zatím životním úspěchu měl velký podíl další z bývalých mistrů světa, Kanaďan Brian Orser, zlatý v roce 1987.

SENZAČNĚ STŘÍBRNÝ. Čcha Čun-hwan porazil i favoritovaného Malinina.

Osmnáctiletého Malinina, syna uzbeckých Rusů žijících ve Spojených státech, posléze dělilo od vítěze jedenáct bodů. Zaražené hleděl na monitor, když se na něm objevily známky. Proč mám tak málo bodů, ptal se sám sebe. Měl daleko k Euforii, jak se nazývala skladba, na kterou bruslil.

V úvodu sezony jako první krasobruslař v historii předvedl revolučního čtverného axela. Průlomový skok zvládl bez zaváhání také v úvodu svého sobotního vystoupení v Saitamě. Hlediště vybuchlo nadšením.

Ve volné jízdě se pokusil o šest čtverných skoků, ještě o jeden víc než Uno. Jenže hned při dvou měl velmi kostrbatý dopad.

Což však nebyl zásadní problém při Malininově útoku na zlato. Tím se ukázal jeho projev na ledu mezi skoky, jenž byl na míle vzdálen procítěnému bruslení Una. Druhou sadu známek za komponenty (někdejší umělecký dojem) měl Američan až jedenáctou nejvyšší.

JEŠTĚ SE MÁ CO UČIT. Ilia Malinin umí čtverného axela, ale musí vylepšit pohyb mezi skoky.

„Viděli jsme rozdíl mezi krasobruslením a skokobruslením,“ porovnávala oba bruslaře v přenosu ČT Sport mezinárodní rozhodčí Kateřina Kamberská. „Při jízdě Malinina byly mezi skoky jen jakési pauzy, zatímco od Unovy jízdy člověk neodtrhl oči a neustále se dělo něco zajímavého. Bylo to od Una vyzrálé, opravdové krasobruslení.“

A zároveň i ukázka velké psychické síly.

„Ještě před dvěma týdny jsem byl v pohodě, ale minulý týden to bylo naopak s mým kotníkem hrozné,“ přiznal staronový šampion. „Potíže se odrazily i na mých výkonech v tréninku, opakoval jsem v něm stále stejné chyby. Neměl jsem ze svých šancí na šampionátu před závodem vůbec dobrý pocit.“

Navíc při středečním tréninku upadl a bolest navýšil.

To vše ale bylo rázem zapomenuto. Před 22 tisíci diváky ve vyprodané hale Superdome, kteří vytvořili závodníkům famózní prostředí, naslouchal japonské hymně.

Loučení showmana Messinga

Těsně pod stupni vítězů skončil po životní volné jízdě v roli gladiátora nejlepší Evropan, nevyzpytatelný Francouz Kevin Aymoz. Dosud bylo jeho maximem na mistrovství světa 9. místo.

Hned za Aymozem je na páté příčce Američan Jason Brown vracející se poté, co si až do ledna dopřál půlroční závodní přestávku. Vytříbený ledový umělec neměl na rozdíl od všech dalších mužů z top 10 ve svém itineráři ani jeden čtverný skok, zato dostal nejvyšší druhou sadu známek.

Sedmým místem se s velkou pravděpodobností loučil s kariérou jedenatřicetiletý kanadský showman Keegan Messing a jako obvykle neopomněl při čekání na známky ukázat televizním divákům na mobilu fotografie svých dvou dětí.

NAPOSLEDY? Keegan Messing naznačil, že závodí poslední sezonu.

Podobně jako v závodě žen skončil světový šampionát zklamáním pro aktuálního mistra Evropy. Adam Siao Him Fa selhal v krátkém programu a ve volné jízdě se Francouz posunul už jen na 10. místo.

Ještě o dvě místa za ním skončil Ital Daniel Grassl, loňský vicemistr Evropy, jenž před letošní sezonou přestoupil ke kontroverzní ruské trenérce Eteri Tutberidzeové, čímž si vysloužil nejednu kritiku. Tutberidzeová, jejíž svěřenci se účastnili i demonstrací na podporu Vladimira Putina, jej stejně jako Gruzínce Morise Kvitelašviliho (20.) doprovázala i do Japonska.

Poslední kategorie mistrovství světa uzavřela medailový účet v Saitamě. Tři ze čtyř titulů zůstaly v Japonsku, kategorii tanečních párů ovládli Američané Chocková a Bates.

Česká výprava se radovala z návratu do top 10 po vynikajícím výkonu a osmém místě tanečníků Natálie a Filipa Taschlerových, zato v ostatních kategoriích Češi za světem pokulhávají a nepostoupili ani do finálových volných jízd.

Autor: