Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Divoké moře a extrémní podmínky. MS v Soluni zlákalo i českou posádku

Mistrovství světa v příbřežním veslování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa v příbřežním veslování. | foto: wrcc2014.com

PRAHA Je to UFO? Není. Na podzim se uskuteční mistrovství světa v příbřežním veslování, dějištěm bude Soluň a s mořskými vlnami se popere také česká posádka. Sestava Chalupa, Macháček, Kejval, Vabroušek už má i kormidelníka - bude jím nestárnoucí Oldřich Hejdušek.

Přibývající roky jim na chuti a elánu neubraly. Václav Chalupa (46 let) už dávno nezávodí a stará se o kanál v Račicích, Dušan Macháček (47) je předsedou veslařského svazu, Jiří Kejval (46) je šéfem Českého olympijského výboru a Michal Vabroušek (39) působí v trenérské roli. "Pojede se to až v říjnu, ale už teď intenzivně trénujeme," přiznává Kejval.

Světové šampionáty v příbřežním veslování se konají každoročně pod hlavičkou mezinárodní veslařské federace FISA, ale v Česku byly dlouho poněkud stranou zájmu.

Může jít o extrémní podmínky

"Jsou země, které mají víc moře než hladké vody vhodné pro běžné závodní veslování, pro ně jsou tato mistrovství určena především. Jde o veslování podél břehu nebo do moře k bóji a zpátky, samozřejmě i ve vlnách. Vlny všemu dávají úplně jiný rozměr, často může jít o extrémní podmínky," vysvětluje šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška.

Na účast začali jako první pomýšlet Kejval s Macháčkem, někdejší kolegové z reprezentace. "Bereme to jako výzvu. Loni závodily na tomhle šampionátu Gabrile Vařeková se Zuzanou Bahulovou a ve švédském Helsinborgu skončily na dvojskifu třetí. Chtěli bychom to nejméně zopakovat, byť na kormidlované párové čtyřce. Lodě jsou jiné, bachratější, ty klasické by šly ve vlnách brzy ke dnu," přibližuje Kejval.

Bývalí veslaři oslovili Václava Chalupu, někdejšího sběratele skifařských medailí. "Samozřejmě jsem souhlasil. Na moři jsem už jednou závodil, Iztok Čop kdysi uspořádal regatu v centru Splitu hned u kolonády, tam ale byla klidná voda. Bylo to vlastně v přístavu," vybavuje si Chalupa.

"V Soluni se pojede na podstatně objemnějších lodích, byť se slajdy, ale ve vlnách to bude mít nádech dobrodružství. Porvat se s mořským živlem je lákavé," přiznává.

Od Synka dostali košem

U soluňských břehů se pojede na dvě tříkilometrová kola, v každém bude třeba objet tři bójky, rozhoduje dosažený čas. Počet účastníků zatím není známý. "Ale na bachratých skifech, dvojskifech a kormidlovaných párovkách, které pořadatelé pronajímají, se mistrovství zúčastňují veslaři z několika desítek zemí," informuje Panuška.

Šestapadesátiletý kormidelník Hejdušek rovněž souhlasil hned. "Může to být hodně zajímavé. Už jsem viděl nějaká videa a jestli budou velké vlny, nebude to legrace. Pro veslaře i pro kormidelníka," očekává nevysoký muž, který v Dukle trénuje mladé veslaře.

Zbýval poslední krok - sehnat čtvrtého do party. "Oslovili jsme Ondru Synka, ale dal nám košem, v říjnu bude závodit v Americe. Škoda, s ním by nám to jelo parádně, ale třeba najdeme podobného siláka," doufá Kejval.

Dušan Macháček parťáky předběhl. "Pojede s námi Michal Vabroušek. Jako jeden z trenérů na Dukle se udržuje v kondici, pořád je to skvělý veslař," chválí mistra světa na skifu lehkých vah z roku 2000. "Už mi to slíbil, jsme kompletní, a s těmi vlnami se nějak popereme."

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....