13. srpna 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

MS v ragby se blíží. Největší sportovní akci roku uvidí čtyři miliardy lidí

Momentka z ragbyového utkání USA - Kanada. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z ragbyového utkání USA - Kanada. | foto: ČTK/AP

PRAHA Když ve víkendovém zápase o první místo v Rugby Championship, prestižní soutěži zemí jižní polokoule, Austrálie po přesvědčivém výkonu porazila Nový Zéland 27:19, ukázalo se, že pět týdnů před startem mistrovství světa nejsou obhájci trofeje v ideálním rozpoložení.

Mimochodem All Blacks s Austrálií prohráli naposled před minulým šampionátem v roce 2011 a pak slavili zlato...

„Vyhráli jsme jen jeden zápas proti Novému Zélandu, nic víc. Důležitější utkání teprve přijdou,“ prohlásil australský kouč Michael Cheika.

Důležitější dny pro ragby nastanou už brzy, v pátek 18. září v Londýně bude zahájen osmý světový šampionát.

Největší sportovní akce planety letošního roku, co se týče globální sledovanosti, objemu peněz z marketingových a televizních práv. Dvacet týmů, osmačtyřicet zápasů během šesti týdnů.

Hrát se bude i ve známých fotbalových arénách ve Wembley, na Manchesteru City, v Newcastlu či na Olympijském stadionu.

Šampionát v ragby 2015

  • Pořadatel: Anglie
  • Termín: 18. září až 1. listopadu
  • Favorité: Nový Zéland, Anglie, Austrálie, Francie, Jižní Afrika, Irsko
  • Systém turnaje: čtyři skupiny po pěti týmech, do čtvrtfinále postupují první dva
  • Přenosy: Česká televize odvysílá 31 zápasů, z toho 28 v přímém přenosu; komentátory budou David Kozohorský a Jiří Štěpán

Úřadující mistři z Nového Zélandu, domácí Anglie, Austrálie, Jižní Afrika, Francie, Argentina, možná Irsko. Pokud zlato nezíská jedna z ragbyových velmocí, byla by to prvotřídní senzace. První překvapení může nastat už v základní skupině A, kde jsou na dvě postupová místa do čtvrtfinále čtyři kandidáti: Anglie, semifinalisté z minulého turnaje Austrálie s Walesem a Fidži. Na souboj Angličanů s Australany přišlo ragbyové unii 650 tisíc žádostí o vstupenky, do hlediště londýnského Twickenhamu se vejde 81 tisíc lidí.

Česko se turnaje nezúčastní, v pořadí ragbyových reprezentací mu sice patří 34. příčka, ale postup na šampionát je pro něj nedostižný. A hodně dlouho ještě bude, protože v tuzemsku se ragby hraje na amatérské úrovni.

O nejlepší světové ragby ovšem čeští fanoušci nepřijdou, 31 zápasů přinese Česká televize, která odvysílá třetí šampionát za sebou. „Chceme znovu ukázat sport, který je za hranicemi tak populární. Před čtyřmi lety mělo mistrovství světa na Novém Zélandu u nás velký a hlavně pozitivní divacký ohlas,“ říká Jiří Ponikelský, výkonný ředitel ČT Sport.

O popularitě ragby svědčí, že minulý vrcholný turnaj v roce 2011 viděly v televizi čtyři miliardy lidí, na stadionech byla průměrná návštěva přes třicet tisíc, a to jen proto, že na Novém Zélandu mají hlediště nižší kapacitu. Před osmi lety, když pořadatelem byla Francie, byla průměrná návštěva na utkání přes 47 tisíc, což je srovnatelné s posledními fotbalovými šampionáty v Německu, v Jižní Africe i v Brazílii.

S fotbalem, nejpopulárnějším sportem planety, můžeme srovnávat dál: přímé přenosy v ragby přinášejí progresivní metody v televizním vysílání. Ať už to byl sudí s mikrofonem, který každý verdikt zdůvodní, či videorozhodčí.

Čemu se fotbal tak horlivě brání, to ragby rozšiřuje. Podle záznamu se už neurčuje jen dosažení bodů v brankovišti, ale například i přestupky uprostřed hřiště, pokud následná akce vede ke skórování.

Fanoušci akceptují transparentnost řízení zápasu, i když se duel může protáhnout. Nestane se, aby si po souboji mužstva stěžovala, že výsledek byl ovlivněn chybným verdiktem sudího.