23. května 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chudší tenisté potřebují část našich peněz, vyzval ostatní hvězdy Murray

Murray se na postup do semifinále Wimbledonu nadřel. Verdasca přehrál v pěti setech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Murray se na postup do semifinále Wimbledonu nadřel. Verdasca přehrál v pěti setech. | foto: ČTK/AP

Bohatým brát, chudým dávat? Takový plán má v tenisovém světě jedna z jeho největších hvězd Andy Murray. Uvědomuje si, že navzdory zvyšování odměn na velkých podnicích má mnoho průměrných hráčů stále problém se hraním uživit. "Spoustu hráčů s tenisem skončí, protože jsou odměny moc malé," řekl Murray.

Velké turnaje neustále navyšují prize money. Za prohru v 1. kole letošního Wimbledonu dostane hráč 27 tisíc liber (přes 900 tisíc korun). Jenže u menších podniků se výše odměn nemění. Na turnajích nižší kategorie ITF Futures si vítěz vydělá 850 liber (necelých 30 tisíc korun), což je stejná částka jako v roce 1998. Výdaje na živobytí přitom pořád rostou.

"Když vyhrajete takový turnaj, můžete zaplatit hotel a cestu," řekl Murray BBC. "Takovým způsobem si nevyděláte."

Mnoho lidí kritizuje vysoké platy sportovců. Odměny na velkých turnajích mohou vypadat pohádkově, jenže je potřeba vzít v potaz i výdaje tenistů. Ti musí zaplatit trenéra, kondičního kouče, fyzioterapeuta. Hradí jim letenky, někdy i ubytování... "Z výdělku mi zůstane tak půlka," popisoval před časem pro Magazín DNES Lukáš Rosol.

On tvrdí, že i hráči jeho úrovně by měli vydělávat víc. Rosol se přitom sám pohybuje okolo 50. místa žebříčku - daleko hůře jsou na tom tenisté postavení třeba o 100 nebo 200 příček níže. "Když se dostanete do Top 100, je celkem snadné tam zůstat. Ale proniknout do ní je těžké," tvrdí britský 20letý talent Liam Broady.

Právě hráče jeho věku by chtěl Murray podpořit. Obává se, že kvůli nízkým odměnám na menších turnajích řada níže postavených hráčů s tenisem skončí, protože se neuživí. "Nejde o to, aby vydělali miliony. Ale aby měli na živobytí," řekla světová osmička.

Jaké navrhuje Murray řešení? Po vzoru slovenského zbojníka Jánošíka - vzít bohatým, dát chudým. "Grandslamy vydělávají hodně a nejlepší hráči také. Určitě by mohli pomoct," řekl. Elitní tenisté by podle něj mohli přispět na odměny na menších turnajích a pomoci tak mladým talentům dále růst.

Půjde sám příkladem? Pokud letos obhájí triumf ve Wimbledonu, získá 1,76 milionu liber (58,7 milionu korun). Co by za takové částky Broady a spol. dali...

Ondřej Novotný

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?