Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Může to být jen bonbonek

Sport

  13:21
HOOGERHEIDE/PRAHA - Šest ctižádostivých Belgičanů v čele se slavným Svenem Nijsem, úřadující šampion Lars Boom z Nizozemska se zkušeným Groenendaalem v zádech a potom my, Češi. Pole favoritů pro nedělní hlavní závod mistrovství světa v cyklokrosu v nizozemském Hoogerheide není podle Zdeňka Štybara (23), obhájce stříbrné medaile, široké. „Ale osm nebo deset lidí stačí, ne?“ usmívá se rodák ze Stříbra.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar. foto: ČTK

Vždycky říkáváte, že nervozita na vás padá dva dny před šampionátem. Už přichází?  

        Kupodivu ani ne. Taky dnes v pátek jsem byl na trati, ale jsem v klidu. Myslím, že v poklidu půjdu i do nedělního závodu.

Světový pohár jste před týdnem uzavřel na konečném třetím místě, čímž jste si oproti loňsku o dvě příčky polepšil, klid si tedy můžete dovolit. Je to tak?  

        Jo, myslím, že tahle sezona byla z mého pohledu dobrá, navíc jsem stál v posledních sedmi závodech na bedně. Takže už je skoro jedno, jak dopadne mistrovství světa. V podstatě je fuk, jestli budu druhý, nebo desátý. Tady má cenu jenom první místo.

Cožpak vás neláká znovu se zapsat do historie jako stříbrný, případně bronzový?  

        Medaile by byla super, ale pro mě se něco změní, jen kdybych vyhrál titul. Vím ale, že jakoukoli medailí bych udělal radost fanouškům, takže ji samozřejmě získat chci. Formu mám poslední měsíc dva stabilní, teď můžu jen doufat, že ta životní přijde v neděli.

Obhajujete loňské stříbro. Nesvazuje vás to?  

        Ne, jako nějakou zátěž to necítím. Jak říkám, jdu do toho v klidu. Dokazovat nic nemusím, na výsledku šampionátu nezávisí, jestli moje sezona bude dobrá, nebo špatná. Může to být jen bonbonek nakonec.

Z vašich předchozích slov se zdá, že byste nebyl zklamaný, kdybyste nezískal medaili...

        Zklamaný bych byl. Chci jen říci, že hodně lidí je na výsledku odsud závislých, já ale ne. Myslím, že pozici, kterou jsem si vybudoval loni, jsem už obhájil, nebo i vylepšil.

Kdo jsou největší favorité?

        Nizozemec Boom, Belgičan Nijs. Ale ze šesti Belgičanů může vyhrát každý, k tomu další dva Nizozemci, tři Češi. Osm lidí? Deset? To snad stačí, ne?

Někdo v posledních hodinách sáhne po tzv. krokodýlím tréninku, kdy na lůžku čeká, až přijde top forma. Co vy?

        Já potřebuju pohyb. Ve čtvrtek jsem měl hodně tvrdý trénink, teď už se spíš vozím.

Na mistrovství republiky v Kolíně vás podporoval kolega z profistáje Fidea Petr Dlask. Můžete s jeho pomocí počítat nyní?

        Myslím, že můžu. Ostatní? Počkejme na vývoj závodu.

Budou si pomáhat Belgičané?

        To se teď propíralo v belgickém tisku. Mají vypsanou prémii za titul, které se ovšem závodníci vysmáli. Říkali, že když se to rozdělí na šest dílů, zbyde na každého směšná částka.

Kdo bude hájit české barvy

Nominace - muži elite: Zdeněk Štybar, Radomír Šimůnek, Petr Dlask, Kamil Ausbuher, Martin Bína, Martin Zlámalík Muži do 23 let: Ondřej Bambula, Lukáš Klouček, Jiří Polnický, Lukáš Příhoda, David Menger Junioři: Jan Nesvadba, Radek Polnický, Matěj Lasák, Tomáš Paprska, Michael Boroš Ženy: Jana Kyptová, Pavla Havlíková Program - dnes: 11.30 junioři, 14.30 muži do 23 let Neděle: 11.30 ženy, 14.30 muži elite

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...