Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Na konci jsme museli jít tam, kde to bolí, říká osmigólový házenkář Babák

Sport

  8:03
BRNO - V poslední minutě dal gól a mazal na střídačku. A až za lavičkou si radostně zařval. Možná právě tenhle gól Tomáše Babáka zajistil reprezentaci postup na mistrovství Evropy. Čeští házenkáři v Brně udolali Island 27:24 a vidina velké akce je blízko! „Už to zvládneme,“ věří 23letý Babák.

Tomáš Babák v souboji s Asgeirem Örnem Hallgrimssonem z Islandu. foto: ČTK

Reprezentanti potřebovali Island porazit minimálně o dvě branky, což se povedlo. Osmi trefami k mohou pomohl právě Babák, který znovu potvrdil, že v něm české házené dorůstá střední spojka evropského formátu.

Celý zápas jste drželi zhruba pětigólový náskok. Proč to na konci bylo drama?
Jo, konec jsme upřímně moc nezvládli. Byli jsme plus pět, ale začali jsme dělat zbytečné chyby, sami jsme Island dostali do hry a zkomplikovali si to. Díky bohu, že jsme to ale dotáhli.

V závěru jste to dvakrát vzal na sebe. A pokaždé jste byl úspěšný.
Jsem bohužel už jeden z těch zkušenějších, byť patřím mezi nejmladší. Naštěstí to tam spadlo! Na konci už to nebylo o taktice, spíš se kousnout a jít tam, kde to bolí. Jsem rád, že to tam propadávalo a stačilo nám to.

Co se stalo po poločase, kdy začali Islanďané dotahovat manko?
Ztratili jsme balony, podlehli jsme asi náskoku. Mysleli jsme si, že do toho už možná nepůjdou, jenže v útoku jsme ztratili tři balony, oni dali góly z rychlých brejků...

I tak se ukázalo, že doma a hlavně v Brně často neprohráváte.
Když je taková atmosféra, hraje se nám líp než venku. Bohužel venku máme problémy se dostat do rytmu, ale naštěstí bylo dost lidí a podporovali nás.

Cítíte, že už je na čase opět postoupit na velký turnaj?
Každý rok děláme krok vpřed. Loni jsme k tomu měli hodně blízko, bylo to pro nás hodně hořké. Ale letos už to zvládneme a podle mě si to i zasloužíme.

Trenér České republiky Jan Filip.
Kari Kristjan Kristjansson z Islandu a Roman Bečvář z České republiky během...

Čím to, že silný tým jako Island nemusí vůbec na evropský šampionát postoupit?
Furt je to hodně silný tým, mají tam super hráče, ale není to jako dřív. Odešla jim například jedna pravá spojka, která jim chybí. Ale je důležité, že děláme krok dopředu a držíme s nimi krok. Teď uvidíme, jak to zvládneme v Makedonii. Snad budeme slavit.

Island jste museli porazit o dvě branky - a povedlo se. Cítíte, že je postup z kvalifikace už blízko?
Je hodně blízko. Uvidíme, jak budou hrát ve čtvrtek Makedonci s Ukrajinou, ale udělali jsme velký krok k tomu, abychom postoupili. A díky tomu, že to máme dobře rozehrané na skóre, můžeme zvládnout i poslední zápas v Makedonii.

Autor: