28. července 2010 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na ME vyzve ve sprintu černošského rebela Chamberse běloch Lemaitre

Dwain Chambers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dwain Chambers | foto: Reuters

BARCELONA/PRAHA Když 9. července zaběhl na národním mistrovství čas 9,98, novinové titulky senzačně hlásaly: "Historicky první běloch na stovce pod deset vteřin!" Tím bělochem je teď Francouz Christophe Lemaitre, 20letý mladík a zároveň největší talent evropského sprintu. A také ten nejsilnější soupeř Dwaina Chamberse, do té doby lídra evropských tabulek. Tihle dva slibují velký souboj...

Ne, nebude tak pikantní jako ten z loňského mistrovství světa v Berlíně, kde Usain Bolt s Tysonem Gayem hýbali s atletickými dějinami. Přesto evropský šampionát v Barceloně nežije teď ničím jiným.

Proč?

Na start se postaví běloch proti černochovi, dravé mládí proti zralé zkušenosti. I Francie proti Anglii, dvě navěky rivalské země. Zkrátka Lemaitre proti Chambersovi.

Chambers sází na zkušenost
Proti tomu Dwainu Chambersovi, jenž si v minulosti odpykal dvouletý distanc za užívání dopingu.

Před dvěma lety se proti němu dokonce vzbouřili britští sportovci a sami podepisovanou peticí podpořili rozhodnutí, aby nejel na olympiádu do Pekingu. Chambers už do konce své kariéry nesmí startovat na žádných hrách.

Ale zpátky na evropský šampionát, kde je teď v plné parádě připravený znovu. A sebevědomě prohlašuje: "Chci tady svůj další titul."

Po svém návratu má už ten z halového mistrovství Evropy i halového mistrovství světa na 60 metrů.

"Vím, že Lemaitre je a bude silnou konkurencí, ale pro mě mluví hlavně zkušenosti," tvrdí.

Jenže právě Lemaitre ho nedávno vytěsnil z postu lídra. Ve Valence s větrem v zádech o síle 1,3 m/s prolétl cílem v čase 9,98 a o setinu tak vylepšil národní rekord Ronalda Pognona. O tu samou setinu byl letos pomalejší Chambers.

Jen stručné přirovnání:

Brit má osobní rekord 9,97, letos zaběhl nejlepší čas za 9,99. To o 12 let mladší Francouz se na setinku přesně vetřel mezi oba jeho údaje. Dává vědět, že je v životní formě.

V životní?

Vždyť Lemaitre má teprve všechno před sebou.

Už před dvěma lety se stal juniorským světovým šampionem na trati 200 metrů, na stovce juniorského ME vyhrál loni dokonce v novém juniorském rekordu 10,04.

Ve svém věku běhá rychleji než řada černochů, kteří mají pro sprint lepší dispozice. Jen v Berlíně zpackal čtvrtfinále, když byl diskvalifikován pro ulitý start.

Christophe Lemaitre.

Nejsem favorit, říká Lemaitre
Nyní si chce v královské disciplíně kontinentálního měření vše vynahradit – jako první běloch, který umí stovku pod deset vteřin.

"Jenže já jen běžel, jak nejrychleji uměl," pravil po svém výkonu Lemaitre. "Proč se pořád rozebírá příběh o nějakém bělochovi? To se mi nelíbí," kroutil hlavou.

I tak se sprinterský svět ptá: kam se tenhle talent může až posunout?

Kam, když Lemaitre do svalovců ve vedlejší dráze má ještě výrazně daleko? A sám přiznává, že potřebuje zapracovat na lepší technice a rychlejším startu?

"Stále se mám co učit."

Má, avšak na startu finále začínajícím dnes ve 21.45 bude s Chambersem největším favoritem.

"Já a favorit? Kdepak. Tu nálepku nechte mému soupeři," žádá Lemaitre. "Já jsem pořád outsider."

Strategii před závodem už umí.

Najdete na Lidovky.cz