26. srpna 2015 10:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na mistrovství světa bos. Proč? Jemenský klučina jen ukazoval na srdce

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na... | foto: Reuters

PEKING (Od našeho zpravodaje) Mo Farah spurtoval pro bezpečný postup do finále a po triumfu na desítce myslí na mistrovství světa v Pekingu na titul i v polovičním závodě. „Zlato mi dodalo sebedůvěru,“ říkal Brit a spěchal odpočívat. „Snad dobře zregeneruju.“ Mnohem větší potlesk však slyšel klučík z Jemenu a opačného konce startovního pole. Byl sice o 3 minuty pomalejší než vítěz, ale běh naboso Čínu zaujal.

Databáze Mezinárodní atletické federace toho o něm moc neříká. Snad je to, že je mu šestnáct a že na letošním mistrovství světa v krosu skončil na 105. místě. Důvod informačního embarga? Když se na „exota“ Abdullaha Al-Qwabaniho v Ptačím hnízdě slétli reportéři, zastavila je jazyková bariéra.

Proč běháte bos? ptali se ho. „Rád cítím zem pod nohama,“ přeložili si jeho posunky. A aby závodník vysvětlil, jakou radost měl z účasti na mistrovství světa, ukázal znovu na své nohy a pak na srdce.

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na...

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na atletickém MS v Pekingu bos.

V závodě na 12,5 okruhu bojoval daleko za favority a když Farah rozkmital 200 metrů před cílem nohy do spurtu, podruhé v závodě Al-Qwabaniho předběhl. Dvě kola si pak mladíček užíval exkluzivní pozornost, jen na něj koukaly tribuny stadionu. A hnaly ho potleskem.

Reprezentant Jemenu skončil daleko poslední ze všech 39 závodníků, kteří nastoupili do dvou běhů, přesto měl radost. V Pekingu si vytvořil osobní rekord 16:02,55 minuty.

„Na dráze vypadal velmi čerstvě,“ pochválil ho Caleb Ndiku, keňský vyzyvatel Faraha a loňský halový mistr světa. „Myslím si, že když má někdo talent, může se z něj stát úžasný atlet. Musí ale nabrat ještě spoustu zkušeností, ale jo, může být dobrý.“

Zatím však Al-Qwabani získal jen jeden titul - nejrychlejší mezi bosými.

filFilip Grim

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.