16. října 2010 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na okruh formule 1 v Rusku se valí kritika. 'Další finanční závaží'

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA  Zatímco si ve čtvrtek ruský premiér Vladimir Putin nadšeně potřásal rukou se šéfem formule 1 Berniem Ecclestonem, novináři i experti na motorismus kroutili nad jejich dohodou hlavou.

Co je tak rozlítilo?

Část sportovního areálu v Soči, kde se v zimě 2014 uskuteční olympiáda, bude po hrách přestavěna na okruh, na kterém se ve stejném roce uskuteční první Velká cena Ruska. "Je nezbytné racionálně a efektivně využít zařízení, které zůstane po olympiádě," vysvětlil potěšený Putin.

Aby ne, pro něj je šestiletá smlouva s organizátory F1 s možností dalšího prodloužení velkým politickým vítězstvím na sportovním poli. Dokázal, co se třicet let nepovedlo žádnému jeho předchůdci. Vždyť o formuli 1 v Rusku snil už sovětský vůdce Leonid Brežněv v roce 1980.

Ruská média však jeho radost nesdílí a hovoří o "dalším finančním závaží". Zimní olympiáda vSoči se neustále prodražuje a v současnosti se výdaje na její pořádání pohybují kolem 634 miliard korun. Následná trať v Imeretinské dolině bude třeba dostavět, což spolkne podle skromného odhadu místního gubernátora více než 100 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun).

Nový protekcionismus v Rusku: Putin chce zvyšit cla, aby v zemi udržel výrobu

Každoroční náklady Velké ceny pak vyjdou na 40–50 milionů dolarů a s postupem času pravděpodobně ještě porostou. "Prodej lístků takové náklady nepokryje, ale uhrazení ztrát úřady přenesly na řadu velkých firem. Tuzemští závodníci se přesto bojí, že nezůstanou žádné peníze na rozvoj motoristického sportu v zemi," zlobil se ruský list Kommersant.

Některé okruhy asi nevydrží
Plánovaný okruh na pobřeží Černého moře se nedočkal vřelého přijetí ani u samotných stájí. Když organizátoři F1 v květnu oznámili návrat Velké ceny do USA (2012), šéfové monopostů si hlasitě stěžovali na náročnost sezony.

Sám Ecclestone se v minulosti nechal slyšet, že počet závodů za rok by neměl přesáhnout číslo dvacet. Současných devatenáct se přitom má do roku 2014 rozrůst o další čtyři okruhy. Kromě již zmíněných v ruské Soči a USA přibude iŘím aIndie. To vše v rámci globalizace celosvětově oblíbeného motoristického sportu.

"Čímž započne souboj, který nebude chtít nikdo prohrát. Bude se muset rozhodnout, které okruhy nakonec vypadnou z programu nabité sezony," napsal britský The Guardian. Pak se může stát, že ekonomicky nákladná Velká cena vSoči pobaví ruské diváky jednou. A úplně naposledy.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz