Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na trávě mi to letos nesedlo, přiznal Berdych po olympijském fiasku

Davis Cup

  15:32
LONDÝN (Od zpravodaje LN v Londýně) - Nevyslovujte ani potichu před tenistou Tomášem Berdychem slovo Wimbledon. V letošním roce jako by byl pro něj prokletý. Na červnovém grandslamu ve slavném areálu nečekaně vypadl v prvním kole s Lotyšem Ernestsem Gulbisem. A na úvod olympijského turnaje ho v sobotu pro změnu vyřadil neznámý Belgičan Steve Darcis.

Tomáš Berdych foto: Reuters

V obou případech na centrálním kurtu. A v obou případech s jasnými outsidery. "Co jsem letos předváděl na trávě, bych měl v myšlenkách zahodit co nejdál a už se k tomu nevracet," řekla po porážce vyrovnaným hlasem turnajová šestka. V All England Clubu se na svůj účet postarala o první velké překvapení.

Takže jak byste svou porážku okomentoval?
Těžko se k tomu hledá nějaký komentář. Ale člověk to musí vzít.

Není to tak dávno, co jste měl na Wimbledon krásné vzpomínky, ale letos jste zažil už dvě fiaska. V čem se to najednou otočilo?
Otočilo se to rychle. (pokyvuje) Po něčem takovém, co se teď stalo, to není nic příjemného. Do příštího roku musím najít něco, aby se to zlepšilo.

Berdych selhal, vypadl v 1. kole turnaje

Co jste tedy na trávě udělal jinak, když vám jinak sezona poměrně vychází?
Na to se lidé ptají často - jak se dá připravit na trávu... Já jsem spíš zastáncem toho, že to buď člověku sedne nebo ne a mně to letos zkrátka nesedlo. Myslím, že jsem dělal všechno jako dřív, možná i víc - a takhle to dopadlo. Je to věc k zamyšlení. Zkusím holt přijít s něčím novým.

Přitom se dlouho říkalo, že Berdych má skvělou hru na trávu...
Já jsem sám zvědavý, s čím teď přijde spousta odborníků. Určitě budou přesně vědět, co bylo špatně a jak to mělo být správně... Ne, teď si dělám srandu. Je to věc pro můj tým, abychom se nad tím zamysleli. Teď je to ale všechno hrozně brzy.

Budete chtít vůbec slyšet ještě slovo Wimbledon?
Je bez debat, že na tenhle turnaj budu chtít zapomenout co nejdřív. Ale tohle místo je pro nás tenisty to nejvíc, takže nic zlého v tom hledat nebudu. Je to zkrátka porážka jako jakákoliv jiná.

Ještě k zápasu: co se stalo v kritickém devátém gemu první sady, kdy jste neuhrál jediný míček?
Prohrál jsem si jednoznačně podání, což se nesmí stát za žádných okolností. Nedokázal jsem domluvit si na trávě svou hru.

Ale ve druhé sadě jste se ještě zvedl a snížil jste z 2:5 na 4:5 a měl další dva brejkboly.
Stačilo mu dát jeden return fest, byl hodně nervózní. Ale více méně mi to nemohlo vylepšit to, co jsem tam dneska předváděl.

Několikrát jste se vyčítavě podíval na kluzký povrch. Jak byste tedy okomentoval kvalitu dvorce?
Byla hodně zajímavá. Nikdy jsem nehrál na tak kluzkém travnatém dvorci, jako byl tenhle. Já s tím mám na trávě obecně problém, ale tady jsem byl absolutně bezradný. Nevěděl jsem, jak se mám postavit k míči. Jak zůstat na nohou, abych byl schopen hrát svou hru.

Byla to výhoda pro nižšího soupeře?
Bylo to pro něj plus, líp se tomu přizpůsobil. Taky mu to párkrát uklouzlo, ale vypořádal se s tím.

Přitom před turnajem byly kurty suché. To byl centrální dvorec tak podmáčený?
To si nemyslím, spíš naopak. Problém je asi v tom, že tráva po Wimbledonu není úplně dorostlá. Je strašně řídká, takže na tvrdém podkladu to vypadá tak, jako by vám pod nohy nasypali hrách. Ale to je jen můj problém, třeba na tom ostatní budou líp.

Máte šanci uspět ještě ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem. Dostanete se z téhle porážky?
Stane se. Je to podobné jako v Davis Cupu - člověk tam prohraje a musí jít do čtyřhry. Radek by teď v tomhle mohl být přínosem, ale myslím, že se z toho dostanu. Na debla se těším a strašně rád bych si v něm spravil chuť.

Pronájem, Byty 2+kk, 47 m2 - České Budějovice - Boršov
Pronájem, Byty 2+kk, 47 m2 - České Budějovice - Boršov

Poříčská, Boršov nad Vltavou - Poříčí, okres České Budějovice
15 000 Kč/měsíc