Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na úvod plaveckého MS padlo hned šest světových rekordů

Sport

  20:35
ŘÍM - Hned úvodní den bazénového plavání na světovém šampionátu v Římě přinesl šest světových rekordů. Nejlepší čas historie pomohl ke zlatým medailím Němci Paulu Biedermannovi na 400 metrů volně, na stejné trati Italce Federice Pellegriniové a nizozemské ženské štafetě na 4x100 metrů volně.

¨Rekordmanka Federica Pellegrini. foto: ČTK

V semifinále pak rekord pokořily Švédka Sarah Sjöströmová na 100 metrů motýlek a Američanka Ariana Kukorsová, která byla nejrychlejší na 200 metrů polohově. Němka Stefa Britta Steffenová pak zaplavala nejrychlejší stovku volně na prvním úseku stříbrné štafety na 4x100 metrů volně.

Italka Pellegriniová se stala první ženou historie, která zaplavala 400 metrů volně pod čtyři minuty. Zlato získala časem 3:59,15 a pokořila tak vlastní rekord o 1,26 sekundy. Stříbro brala Britka Joanne Jacksonová před svou krajankou a olympijskou vítězkou Rebeccou Adlingtonovou.

Pellegriniová se přitom obávala, že bude dnes nemocná. "Když jsem si šla včera lehnout, měla jsem pocit, že mám teplotu. Raději jsem se neměřila. V bazénu jsem se ale ochladila, ale pořád to nebylo ono," přiznala Italka, kterou prý rekord překvapil.

Světový rekord pomohl ke zlaté medaili také dvaadvacetiletému Biedermannovi, který však sedm let starý rekord Australana Iana Thorpa vylepšil o pouhou setinu sekundy na 3:40,07. Stal se tak trochu překvapivým mistrem světa, poté co za sebou nechal Tunisana Mellúlího a Číňana Čang Lina. "Je to neuvěřitelné, fantastické. Takový čas jsem rozhodně nečekal," zářil Biedermann, který přiznal, že mu výrazně pomohl speciální plavecký oblek.

"Díky němu plavu až o dvě vteřiny rychleji. Také chci, abychom se vrátili ke starým plavkám, ale koukněte, teď jsem první," dodal plavec, kterého v Římě čeká ještě jeho nejsilnější disciplína na 200 metrů volně.

Rekord zaplavala ve finále i nizozemská štafeta na 4x100 metrů volně ve složení Inge Dekkerová, Ranomi Kromowdjojová, Frederike Heemskerková a Magdalena Veldhuisová. Časem 3:31,72 pokořily dosavadní rekord z loňského března o 1,9 vteřiny. Za sebou nechaly bronzovou štafetu Austrálie a stříbrné Němky, kterým ke zlatu nepomohlo ani to, že Steffenová na prvním úseku dohmátla v čase 52,22, čímž po měsíci posunula o 34 setin vlastní maximum.

V semifinále 100 metrů motýlek se o rekord postarala patnáctiletá Sjöströmová. Ta byla světovému rekordu blízko již v dopoledních rozplavbách, ovšem nejlepší čas historie 56,44 sekundy si nechala do semifinále, ve kterém byla o 17 setin rychlejší než před devíti lety Inge De Bruijnová.

V semifinále zazářila i Kukorsová. Dvacetiletá Američanka ovládla 200 metrů polohově, když časem 2:07,03 překonala dosavadní světové maximum dnes druhé Australanky Stephanie Ricové o 1,42 sekundy.

Ve finálových disciplínách nepadl rekord pouze v mužské štafetě na 4x100 metrů. Tu po boji vyhráli Američané v čele s Michaelem Phelpsem, kterému na prvním úseku těsně unikl individuální rekord. Druzí skončili Rusové a třetí Francouzi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!