Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadvláda českých rychlobruslařek sílí

Sport

  8:00
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Když Martina Sáblíková protnula cíl závodu na pět kilometrů, bylo nutné počkat dlouhých dvanáct sekund, až totéž dokázala také její největší soupeřka Claudia Pechsteinová.

Martina Sáblíková. foto: ČTK

Závěrečné okamžiky víkendového mistrovství Evropy ve víceboji výmluvně ilustrovaly, jak mohutnou převahu si drží dvojnásobná olympijská vítězka v současném rychlobruslařském světě. Už čtvrtý titul na otevřeném okruhu v Budapešti získala ve velkém stylu.

Země, která existenci rychlobruslení do nástupu Sáblíkové prakticky nebrala na vědomí a v dohledné době nebude mít na svém území ani jeden rychlobruslařský stadion, si upevňuje své dominantní postavení ve sportu, který má mnohem stabilnější zázemí v Nizozemsku či Německu.

Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková.

Ještě nikdy v minulosti se nepřihodilo, aby na vícebojařském šampionátu sbíraly prvenství pouze české závodnice.

Až letos ano. Tři ze čtyř tratí opanovala Sáblíková, úvodní sprint na 500 metrů zase patřil Karolíně Erbanové, další naději pro nejbližší zimní olympiádu v Soči.

"Dobře jsme vykročili do roku 2012," mnul si ruce reprezentační trenér Petr Novák. "Být pětkrát první, když k tomu připočteme i celkové vítězství ve čtyřboji – to je něco, co jsem si před deseti lety nedovedl představit."

Určitě není sám, u koho realita předčila očekávání.

Přitom si Sáblíková na letošní prvenství po začátku závodu zdaleka nevěřila. Na nejkratší trati udělala ve větru chybu v první zatáčce a myšlenky na zlato pouštěla před novináři z hlavy přes očekávané vítězství na třech kilometrech. "Odstup je příliš velký," smutnila poté, co ji v průběžném pořadí patřilo čtvrté místo.

Mohla si dovolit i spadnout

V sobotu se nálada rychle otočila. Nejvíc se na tom podepsalo nečekané vítězství na 1500 metrů. Na druhé nejkratší trati nebyla Sáblíková zvyklá vítězit s takovým přehledem. O tři sekundy ujela nizozemské stálici Ireene Wüstové, která ji do té doby v průběžném pořadí nejvíc ohrožovala. Hodně ji pomohl nepředvídatelný vítr, který ji o den dřív naopak rozhodil.

Možná jí prospěly někdejší tréninky na zamrzlém rybníku, což je zkušenost, kterou její soupeřky nikdy nezažily. "Říkal jsem si, že by bylo dobré, kdyby si na to rozpomněla," tušil i Novák.

Závěrečný pětikilometrový úsek už mohl sledovat v klidu. Na nejdelším úseku působí Sáblíková nepřekonatelně. Novák po polovině závodu přestal měřit mezičasy. "I kdybych spadla, tak bych se zvedla a vyhrála," uvědomovala si Sáblíková, jakou převahu nyní oproti konkurenci má.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat