Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Navara: Soupeři byli lepší. Více než skalpu Kasparova si cením toho Karjakinova

Sport

  6:00
PRAHA - V pondělí se český šachový velmistr David Navara (32) vrátil ze špičkově obsazeného turnaje v rapid a bleskovém šachu v americkém St. Louis. A byť v konkurenci deseti špičkových hráčů obsadil aktuálně 26. hráč světového žebříčku poslední desátou pozici, zanechal v největším městě státu Missouri pozitivní dojem.

David Navara na turnaji v St. Louis. foto: flickr grandchesstour

LN S jakými pocity jste se vy osobně ze zámoří vrátil? Na turnaji v St. Louis jste obsadil poslední příčku, na druhou stranu jste porazil Levona Aronjana a dvakrát Sergeje Karjakina.
Jsem opravdu hodně rád, že jsem se mohl podobného turnaje zúčasnit, všechno bylo výborně zorganizované, ze své hry ale nemám tak dobrý pocit, protože jsem udělal spoustu chyb a skončil zaslouženě poslední. Sehrál jsem i několik velmi zdařilých partií, ale z mého pohledu těch špatných momentů bylo více, takže pocity jsou hodně rozporuplné.

LN Z čeho zmíněné chyby pramenily?
Z několika ohledů. V šachu chybují všichni, zvláště když mají na tahy málo času, soupeři pak byli kvalitnější než já, i když rozdíl mezi námi nebyl takový, jak se může z konečných výsledků zdát, mohl jsem uhrát více bodů. Svoji roli ale sehrálo i cestování, zrušili mi let, takže jsem dorazil o den později a nedokázal se dostatečně srovnat se sedmihodinovým časovým posunem. Navíc se hrálo trochu jiným tempem, než na které jsem zvyklý. Je moje chyba, že jsem si to nevyzkoušel v tréninkových partiích. Určitě se ale nechci na nic vymlouvat. Jak jsem řekl, soupeři byli o něco silnější než já.

David Navara na turnaji v St. Louis.

LN V čem byly partie na turnaji v St. Louis jiné?
Po celém světě se hrají partie v bleskovém šachu tak, že na začátku máte pár minut a za každý provedený tah dostanete dvě vteřiny navíc. Když spotřebujete všechen čas, prohrajete, ale když hrajete rychle, můžete si našetřit sekundy do zásoby. Tady jsme měli na každý tah první tři sekundy k dobru, ale čas nebylo možné kumulovat a při delším přemýšlení nenávratně ubýval. V závěru partií to představovalo velký problém.

LN Kvalita soupeřů byla dána i žebříčkem? Byl jste papírově nejslabším hráčem turnaje?
Šachisté mají několik žebříčků, takže se to těžko hodnotí celkově, bohužel. Ale s ohledem na postavení mých soupeřů v jednotlivých hodnoceních – klasickém šachu, rapid-šachu i bleskovém šachu – se dá říct, že jsem byl na papíře nejslabším hráčem. Já jsem na tento turnaj dostal divokou kartu, což bylo velké překvapení nejen pro mě, ale i pro hodně lidí kolem mě. Šest hráčů se do St. Louis kvalifikovalo pořadím na světovém žebříčku, zbývající byli pozváni kvůli jiným svým úspěchům.

LN Byl to jeden z nejprestižnějších turnajů, které jste absolvoval?
Rozhodně ano. A klidně bych řekl, že i ten nejprestižnější, kdybych nebyl ovlivněný vnímáním toho, že z mého pohledu jsou významnější klasické, vícehodinové partie. Ale z hlediska obsazení turnaje šlo nepochybně o nejkvalitnější turnaj, který jsem kdy hrál. Bylo zde pět hráčů z nejlepší desítky žebříčku.

LN Jak jste vnímal pozitivní ohlasy mezi fanoušky, kteří vaši hru hodnotili hodně pozitivně, někde jsem četl i názor, že hrajete „jako monstrum“?
Vnímám ohlasy od lidí ze svého nejbližšího okolí, od těch na sociálních sítích jsem se v poslední době raději odřízl, protože je to někdy tak lepší kvůli psychické pohodě. Je ale pravda, že zde moje výkony vnímali fanoušci pozitivně, což mě osobně poněkud překvapuje, protože si myslím, že jsem měl v St. Louis špatných momentů více než lepších. Byť už se internetové diskuze už se snažím ignorovat, pozitivní pohled na mé výkony v St. Louis mě ale samozřejmě těší a jsem za to rád. Jsem rád, že se některé moje partie lidem líbily.

LN A jak vás těší i pozitivní ohlasy z řad novinářů, kteří vás hodnotili jako velmi milého, komunikativního a vstřícného?
Hodně mě těší. Jsem rád, že jsem v St. Louis zanechal pozitivní dojem.

LN Existují vlastně ve sportu jako jsou šachy hvězdné manýry? Že by se někteří elitní hráči vyhýbali fanouškům, stranili i soupeřům?
Určitě ano, ale neřekl bych, že se podle tohoto chování poznají skutečné hvězdy. Spíše podobné chování často souvisí i s povahou toho daného hráče. Na obranu těch opravdových hvězd je třeba říct, že jde u nich často o způsob sebeobrany. Když mě někdo požádá o autogram, tak pro jde o příjemnou, netradiční záležitost, ale mistra světa žádají lidé o autogramy mnohokrát častěji než mě. Většina šachistů světové špičky je úplně v pohodě. Levon Aronian je mimořádně milý člověk a ani další hráči jako Sergej Karjakin hvězdnými manýry rozhodně netrpí. V tomto ohledu je mi Sergej velmi sympatický, přestože rozhodně nesdílím jeho politické názory.

LN Rozdal jste hodně autogramů?
Bylo jich dost, ale ostatní jich rozdali ještě více. Já jsem tam nebyl hlavní hvězdou, lidé tam přijeli sledovat jiné, ale věřím, že i já jsem přispěl k celkové vysoké kvalitě turnaje.

David Navara na turnaji v St. Louis proti Sergeji Karjakinovi.

LN Mluvil jste o svých povedených momentech. Je tím největším vítězství nad Karjakinem v bleskovém šachu, kde jste mu ve vzájemném souboji nedal žádnou šanci?
Pokud bych měl vyzdvihnout ty nejlepší momenty, tak tato partie je až na třetím místě. Více si cením svého vítězství nad Karjakinem v rapid-šachu, kdy mi s přípravou hodně pomohl slovenský velmistr Igor Štohl, za což mu patří velké díky, a poté výhry nad Levonem Aronjanem v bleskovém šachu. Po šachové stránce to byly z mé strany nejkvalitnější partie, i když je mi jasné, že média a lidé nejvíce vnímají moji výhru nad Garrim Kasparovem, který je jedním z největších hráčů historie. Dlužno ale dodat, že nebyl příliš rozehraný, což se projevilo i na jeho výkonu na celém turnaji.

LN Co vám chybí k tomu, abyste se těm nejlepším hráčům, se kterými jste se na tomto turnaji utkal, vyrovnal, abyste byl na stejné úrovni?
Na jednu stranu ten rozdíl není velký, na druhou je toho ještě hodně. Čím výše jste na žebříčku, tím těžší je udělat další krok dopředu nebo se tam jen udržet. Je to podobné, jako při slézání velehor, tedy s tím rozdílem, že z nich chtějí lidé také slézt dolů. Ti nejlepší jsou talentovanější, psychicky stabilnější, mají lepší postřeh, lepší podporu, větší tým kolem sebe. Co se týče konkrétně turnaje v St. Louis, tak rozdíl byl i v přípravě, kterou jsem trochu zanedbal tím, že jsem se věnoval autorské činnosti pro šachové časopisy místo vlastnímu tréninku. Myslím, že kdybych se věnoval přípravě seriózněji, tak bych mohl být nejen v St. Louis na tom lépe, je ale otázka, zda by vynaložené finance, čas a další záležitosti za posun o pár míst v žebříčku nahoru stálo.

LN Z toho co říkáte, jsou elitní šachisté plně profesionálními sportovci?
V podstatě šachy nevypadají jako sport, ale pokud chcete podávat dlouhodobě kvalitní výkon, potřebujete být v kondici, potřebujete mít okolo sebe tým lidí, kteří vám pomáhají. Lze se bez tohoto obejít, ale je to na úrok výkonu.

LN Vy se vlastně věnujete šachům na plný úvazek?
Ano, jsem šachový profesionál, mám šachy rád, ale zase jim nechci obětovat všechno, nevěnuji se jim určitě tak systematicky jako ti nejlepší. Raději jsem vystudoval vysokou školu, mluvím několika světovými jazyky, prostě nejsem ochoten šachům podřídit všechno ostatní.

LN A jaké jsou vaše další plány pro tento rok?
Nejbližší akcí je Světový pohár v gruzínském Tbilisi, kterého se zúčastní 128 hráčů včetně téměř kompletní světové špičky v čele s mistrem světa Magnusem Carlsenem. Bude se hrát vyřazovacím systémem, což není pro náš sport úplně tradiční. Doufám, že se dokážu dostat minimálně do třetího kola, kde to ale už bude hodně těžké, protože dostanu někoho z elitní desítky žebříčku.

LN Připravíte se na tento turnaj poctivěji než na ten v St. Louis?
Určitě ano, ale také nevím, kolik času zvládnu přípravě dát, protože mám ještě nějaké další plány. Každopádně za chvíli začíná pro reprezentační hráče soustředění, kde se mi snad podaří kvalitně se připravit a vyladit směrem k Tbilisi svoji formu. A věřím, že zúročím i zkušenosti z turnajů, které jsem nyní absolvoval.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!