11. března 2008 9:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Navrátilová je už zase Češkou

Martina Navrátilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Navrátilová | foto: Lidové noviny

TOKIO Nejslavnější tenistka všech dob Martina Navrátilová získala po více než třiceti letech občanství své rodné země. Legendární hráčka si nadále ponechá i americký pas, který obdržela v roce 1981, šest let po svém útěku z Československa.

"Dostala jsem ho zpátky 9. ledna," komentovala Navrátilová získání českého pasu během návštěvy Tokia. Když se v září 1975 nevrátila z US Open a požádala o politický azyl, komunistické úřady jí československé občanství odebraly.

Přestože držitelka 59 grandslamových titulů žije trvale v USA, do své vlasti se často vrací a před rokem v Praze představila svůj plán založit v Česku tenisovou akademii.

O české občanství usilovala delší dobu. Tvrzení, že ho chce získat proto, že nesouhlasí s politikou prezidenta George Bushe a už nechce být Američankou, Navrátilová popřela.

"To spolu nesouvisí. Řekla jsem, že se mi nelíbí, co Bush dělá, a že ani lidem ve světě se to nelíbí. Zároveň jsem oznámila, že budu usilovat o české občanství. Ale spojovat tyto dvě věci je nesmysl," řekla Navrátilová loni v rozhovoru pro MF Dnes.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!