Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návraty dopingových hříšníků: V Londýně pískot, v Rusku ovace

Tour de France

  14:05
PRAHA - Odpykali si trest za doping, ale nad jejich výkony dál zůstává stín pochybnosti. Proto je s rozpaky přijímají fanoušci, soupeři i organizátoři mítinků. Je to správné?

Dwain Chambers. foto: Reprofoto

Po dvou letech se vrátila na světové ovály a hned vybojovala dvě bronzové medaile. V součtu s těmi předchozími z olympijských her, mistrovství světa a Evropy v pořadí čtyřiapadesátou a pětapadesátou. Za jiných okolností by byl příběh devětatřicetileté někdejší královny rychlobruslení Claudie Pechsteinové hodný velkého filmového zpracování.

Zářili před dopingovou aférou, září i po ní. Kdo se po odpykání trestu dokázal vrátit na vrchol

Claudia Pechsteinová (rychlobruslařka)
Před dopingem:
Jedna z nejlepších rychlobruslařek historie získala 53 medailí z OH, MS a ME.
Dopingový nález: Nikdy jí nebyla nalezena zakázaná látka v těle. V roce 2009 ale dostala dvouletý distanc za podivné hodnoty u krevních testů.
Po dopingu: Vrátila se před týdnem na MS v Inzellu, kde vybojovala dvě bronzové medaile.

Dwain Chambers (sprinter)
Před dopingem:
Britský atlet dokázal na přelomu století běžet stovku pod deset vteřin. Získal i bronzovou medaili na MS v Seville.
Dopingový nález: V roce 2003 dostal dvouletý zákaz za anabolický steroid THG.
Po dopingu: Od roku 2008 vozí pravidelně medaile (z toho dvě zlaté) z halového MS i ME.

Ivan Basso (cyklista)
Před dopingem: Italský cyklista vyhrál v roce 2006 Giro d‘Italia a o rok dříve byl druhý na Tour de France.
Dopingový nález: V roce 2006 byl na seznamu operace Puerto, která nepustila na start Tour de France desítky cyklistů. O rok později se k užívání dopingu přiznal.
Po dopingu: Vrátil se v roce 2008, a loni dokonce po čtyřech letech opět vyhrál Giro d‘Italia.

Ale není. Pětinásobná olympijská vítězka z Německa se totiž nevrací z mateřské dovolené ani ze sportovního důchodu. Nese si cejch dopingového skandálu a teď pouze vypršel její dvouletý trest. I proto média na mistrovství světa spíše zajímalo, jak ji přijmou její kolegyně, než časy, které je schopná zajet na ledě. A nemýlila se. Dusno prý bylo nejen v německé reprezentaci, kde se prý na Pechsteinovou pohoršeně dívala nová hvězda Stephanie Beckertová, ale i u ostatních soupeřek. Tedy kromě Martiny Sáblíkové, která svůj dávný vzor nezavrhla.

"Byla kamarádkou Martiny a zůstává dál. Musíme to brát tak, že si odpykala svůj trest a je zpátky. Je jen na ní, jestli se zařadí normálně, nebo ne," říká trenér Sáblíkové Petr Novák. Podle něj je ale případ Pechsteinové zvláštní, protože nikdy nebyla chycena dopingovými komisaři se zakázanou látkou v těle. Před dvěma lety jí byly "pouze" naměřeny nestandardní krevní hodnoty a Mezinárodní bruslařská unie ISU tvrdila, že nemohly vzniknout přirozenou cestou.

"Já na to tehdy taky koukal zvláštně. Ale když teď vidím, jak bojuje na ledě i u soudu, aby ji očistili, tak si člověk dopingem tak jistý není," dodává Novák. Kyselé obličeje a nepříjemné dotazy novinářů ale nejsou jediným problémem, se kterým se dopingoví hříšníci při návratu setkávají. Například britský sprinter Dwain Chambers vyhrál po odpykání trestu halové mistrovství světa i Evropy na šedesátimetrové trati, přesto jej žádný promotér velkého mítinku nepozve.

"Přední mítinky přijaly zásadu, že nebudou zvát atlety, kteří měli dvouletý a delší trest za doping. Není to nařízení, ale dohoda, kterou každý respektuje," říká manažer Zlaté tretry Alfonz Juck. Chambers, který navíc nemůže startovat ani na olympijských hrách, tak musí objíždět malé mítinky, na kterých si podle Juckových odhadů rozhodně nevydělá velké peníze. A podobně na tom může být i jiný velký sprinter nedávné minulosti - olympijský vítěz královské stovky z Atén 2004 Justin Gatlin z USA.

"Marketingově se návrat po dopingu rozhodně nedá prodat. Ale možná se v budoucnu stane, že se někdo rozhodne tyto atlety na velký mítink vzít a bariéry padnou," odhaduje Juck, který do Ostravy každoročně přiveze Usaina Bolta. O správnosti ignorování předtím potrestaných sportovců se pře mnoho odborníků. Na jedné straně je trest, který si podvodníci odpykali, a proto by na ně tak mělo být pohlíženo. Na straně druhé je obava pořadatelů, že jejich mítink bude opět pošpiněn skvrnou zakázaných látek.

Claudia Pechsteinová.

"Vnímání sportovců s dopingovým šrámem je různé. Například ve Skandinávii je veřejnost ostře odsuzuje, zato v Rusku je fanoušci vítají," vysvětluje Juck. "Kdybych přivezl Gatlina do Ostravy, tolik by se nestalo, ale třeba na mítinku v Londýně by nás diváci určitě vypískali," má jasno... Podobné dilema řeší i na nejslavnějším cyklistickém závodě světa Tour de France. Na ni se loni vrátila ještě nedávno hvězda pelotonu Alexander Vinokurov z Kazachstánu, který byl o tři roky dříve ze "Staré dámy" vyřazen a potrestán za doping na dva roky.

Otazníky kolem Contadora

"Když loni vyhrál etapu, která končila v Revelu, polovina diváků tleskala a druhá pískala. Ale kdo by vyřadil stáj, za kterou jezdil i obhájce titulu Alberto Contador?" vysvětluje cyklistický expert Českého rozhlasu Tomáš Kohout.

Z odstupem času toto rozhodnutí organizátorů ale působí trochu zvláštně. Contadorovi, který loňskou Tour vyhrál, naměřili při jedné z etap zakázanou látku clenbuterol, a následně mu tedy také hrozil trest. Španělská federace se za něj ale postavila, a tak je možné, že se za rok opět postaví na start bitvy o žlutý trikot. Bude se tentokrát víc tleskat, nebo pískat?

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat