13. dubna 2010 11:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

NBA je v oblacích, tvrdí český basketbalový supertalent Jan Veselý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bojovník Jan Veselý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník Jan Veselý. | foto: www.kkpartizan.rs

PRAHA Má nakročeno do NBA. Cítí zájem. A přesto český basketbalista v dresu Partizanu Bělehrad Jan Veselý (20) nechce prozradit, zda do ní naskočí už letos. Byť dobře ví, že by se po Jiřím Zídkovi a Jiřím Welschovi stal teprve třetím Čechem v zámořské soutěži.

O vašem přestupu do slavné NBA se hovoří stále častěji, zájemců je údajně hned několik. Jak je přestup podle vás blízko?
Myslím, že je dost blízko, ale ještě je na to brzy. Víc budu vědět za dva nebo tři týdny.

S Partizanem jste postoupil do euroligového Final Four, které začne 7. května v Paříži. Záleží možná na tom, jak se týmu i vám bude v turnaji dařit?
Záleží na mně. Ještě totiž není jisté, jestli budu na červnový draft chtít letět.

Jan Veselý a jeho předchůdci

- Zatímco ve své první sezoně v Partizanu se Jan Veselý (210 cm) prosazoval postupně, v té současné už je oporou. V Eurolize nastoupil ke všem 20 zápasům v základní sestavě. Nejlepší zápas v TOP 16 měl na půdě Panathinaikosu Atény, obhájce trofeje, kde výraznou měrou přispěl k nečekané výhře 64:59.

- Ve Final Four Euroligy, obdoby fotbalové Ligy mistrů, dosud hráli pouze Jiří Zídek (Žalgiris Kaunas, 1999, jediný český vítěz), Jiří Welsch (Malaga, 2007, třetí místo), a Luboš Bartoň (Barcelona, 2009, třetí místo).

Agenti zámořských klubů vás ale sledují, je to tak?
Jo, naposledy byli před dvěma týdny v Bělehradě, když jsme v rozhodujícím čtvrtfinálovém zápase Euroligy porazili Maccabi Tel Aviv. Já s nimi nemluvil, to mají zakázané, ale mohli jednat s mým agentem.

Máte v NBA oblíbený klub?
Určitě Cleveland, z hráčů je to jeho hvězda LeBron James.

Takže Cleveland je váš vysněný klub?
To ne. Do týmu, kde hraje velká hvězda, bych nerad. Všichni na ni musejí pracovat a zůstávají ve stínu. A taky je pro mě důležité, abych dostával šance.

Váš trenér v Partizanu Duško Vujoševič říká, že máte velkou perspektivu, ale dodává, že by vám prospěl ještě rok v Evropě. Nebylo by tedy lepší s odchodem vyčkat?
Jak říkám, za dva tři týdny se budu muset rozhodnout definitivně.

A máte už jasno aspoň uvnitř?
Trochu ano.

Pokud byste zůstal v Evropě, bylo by to v Partizanu? Jste tam druhým rokem a už jste se vypracoval v jednu z opor, navíc by nad vámi i nadále bděl uznávaný odborník Vujoševič...
Je pravda, že v Partizanu umějí s mladými hráči dělat zázraky a nebylo by špatné zůstat tady. V klubu, kde mě naučili hodně, se cítím dobře, ale všechno je ještě pořád v oblacích. NBA i Partizan.

Jan Veselý proti Maccabi.

Mimochodem – do Final Four se Partizan probojoval po dvanácti letech. Jak se v Bělehradě slavilo?
Asi jako se u nás slavilo hokejové Nagano. Po městě jezdila auta s vlajkami, chodily davy lidí, zpívalo se, byla to paráda. My hráči jsme se radovali v jednom podniku skoro až do rána. Byla u toho i moje přítelkyně, která na utkání přiletěla. Ale ona ví už dávno, že Srbové basketbal milují.

Váš klub prý tíží finanční problémy, a byť vy máte smlouvu až do roku 2013, mohl by si vaším odchodem pomoci. Je to tak?
Jestli má Partizan finanční potíže, tak já je nepociťuji. Je mi tady dobře. Ale stát se to může.

Říkáte, že ve Final Four o případné nové angažmá hrát nebudete. S čím tedy do Paříže pojedete?
Nebudeme mít co ztratit. V semifinále máme Olympiakos, který už jsme letos porazili. Druhou dvojici tvoří CSKA Moskva a Barcelona a tu jsme porazili taky.