Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečekaný kotrmelec. Sagan na olympiádě možná pojede jen na horském kole

Tour de France

  10:00
TEPLICE - Mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan připustil, že se možná neobjeví na startu závodu s hromadným startem pod pěti kruhy v Riu de Janeiro. Důvodem je náročný profil, který silničáře v Brazílii čeká. Sagan by si přesto účast na sportovním svátku planety nechtěl nechat v srpnu ujít. Možná tak nakonec bude patřit mezi soupeře obhájce zlata z Londýna Jaroslava Kulhavého v disciplíně cross country.

Peter Sagan na horském kole foto: MAFRA - Ondřej BičištěMAFRA

Rodák ze Žiliny sice zatím podobné úvahy při svém návratu do terénu po sedmi letech oficiálně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Přestože si v sobotu vyjel body, jež by mu na olympijskou účast v terénu měly stačit. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Je moc brzy, abych se rozhodoval o Riu,“ řekl Sagan novinářům po startu v Českém poháru horských kol v Teplicích.

Rovněž odpověď k možnosti, že by v Riu absolvoval závody na silnici i v terénu, zahalil do hávu nejistoty. „Byl jsem se podívat na trať pro silniční závod a je to na mě moc těžké. Zatím nevím, zda ten závod vůbec pojedu. Je i možnost, že se silničního závodu nezúčastním,“ připustil trochu překvapivou variantu držitel duhového trikotu mistra světa.

Historický triumf. Vakoč jako první Čech vyhrál belgickou klasiku Brabantský šíp

K bikům má ale z minulosti blízko. Mezi juniory se stal na horském kole mistrem světa i Evropy a ve stejné kategorii má také stříbro z MS v cyklokrosu. „Teď jsem ale zatím rád, že jsem se pobavil a dojel do cíle v pořádku. Trať mi seděla více než v Grazu před týdnem, je moc pěkná. Škoda problému s kolem, který jsem měl. Ale to jsou závody. Udělal jsem maximum, jsem spokojený,“ pochvaloval si Sagan.

Připustil, že byl o něco opatrnější než ve Štýrském Hradci minulý víkend, kde upadl a závod nedokončil. „V prvním kole jsem si dával pozor, abych to nepřepálil. Pak jsem trošku zvolnil. Říkal jsem si, že se budu držet na druhém místě, jenže jsem měl defekt na předním kole. Tak jsem si dával pozor, abych hlavně nespadl,“ vyprávěl Sagan.

S defektem musel absolvovat více než půl okruhu, tedy přes dva a čtvrt kilometru. „Všechny sjezdy jsem běhal, ztratil jsem tam hrozně moc. Byl jsem s defektem první, když jsem začal měnit kolo, tak až šestý. Snažil jsem se to ještě dotáhnout, ale pak ke konci už mi začalo docházet, možná i proto, že jsem teď v takovém volnějším období,“ přemítal Sagan.

Peter Sagan na horském kole
Peter Sagan na horském kole

Kromě konečné čtvrté příčky měl ale radost, že zvládl závod bez dalšího karambolu. „Jsem rád, že jsem neudělal technickou chybu a nespadl. Rameno z Grazu nebolelo, je to v pohodě,“ uvedl Sagan.

Chybu ze Štýrského Hradce si stále trochu vyčítá. „To byla naprosto laická chyba. Ale dobré bylo, že to nebylo o tom, že bych nějak vyhořel. Myslím, že nějaký progres tam je. A je dobré, že jsem si i bez nějakého speciálního tréninku mohl takhle zajezdit. Bavil jsem se,“ řekl Sagan.

Hned v neděli ho čeká Dětská tour, kterou pořádá. „Potom odjíždím do zámoří na Kolem Kalifornie. Je tam také závod Kolem Švýcarska, pak společné mistrovství ČR a SR a pak už Tour de France, která je mým největším cílem. Tam bych chtěl zase obhájit zelený dres,“ nastínil své plány Sagan, jenž si ze „Staré dámy“ odvezl zelený trikot pro nejlepšího sprintera pokaždé od své první účasti v roce 2012.

Autor:

Mohlo by vás zajímat