Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nechci být ufon, jen překážkař Petr Svoboda

Překážkař Petr Svoboda na mistrovství světa ČR v atletice v Třinci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Překážkař Petr Svoboda na mistrovství světa ČR v atletice v Třinci | foto: Sznapka PetrČTK

PRAHA Vede letošní evropské tabulky, má bronz z loňského halového mistrovství Evropy. Před kontinentálním šampionátem v Barceloně cítí běžec na 110 metrů překážek Petr Svoboda (25) další šanci. „Několikrát jsem už říkal, že chci přivézt medaili. Ale je nás podezřele moc, kteří na to mají. Myslím, že asi jedenáct,“ přemítá.

Nedávno Francouz Lemaitre zaběhl stovku za 9,98 a stal se prvním sprinterem bílé pleti, který se "vešel" pod deset vteřin. V čem je největší rozdíl mezi černými a bílými sprintery?
Vy mě chcete trápit jako pánové Kraus a Šíp v televizních show, že? Sprinteři tmavé pleti mají rychlejší svalová vlákna. Lemaitre běhá podobně jako Usain Bolt, ale takových bílých sprinterů je málo. Boltův styl je průkopnický. Ale radši hodnotím překážky – u nás se teď vymyká Američan Oliver, to je ufon asi jako Kubánec Robles.

Jak je to tedy na překážkách?
Tam neplatí, že čím rychlejší, tím lepší. Třeba Bolt by na překážkách nepředvedl nic. Šampionem může být ten, kdo nejlíp skloubí rychlost s technikou. Já běžel o víkendu v Třinci a teď jsem viděl záznam. Poprvé v životě se mi líbilo, že jsem něco odkoukal od Roblese, už je to podobný styl.

Nedávno v Lausanne vás diskvalifikovali kvůli ulitému startu, v Ústí jste si pak o překážku zul tretru, ale v Třinci jste běžel za 13,36 a v rozběhu za 13,33. Spravil jste si chuť?
To tedy ano, můj trenér Luděk Svoboda říkal, že letos žádný Evropan neběžel dvakrát v jednom dni pod 13,40. Teď věřím, že můj letošní příděl smůly skončil. A měl jsem jí požehnaně – kromě dvou zmíněných mítinků jsem měl komplikace s kolenem, palcem. Zopakovat ty časy, to by bylo terno.
Překážkách Petr Svoboda vystoupil na tiskové konferenci v Praze před mistrovství Evropy v Barceloně

Znamenaly by v Barceloně medaili?
Bude ji brát čas pod 13,40. A možná i horší. V úvodu sezony jsem myslel, že to bude jednodušší, jenže teď je nás tam sedm namačkaných v pár setinách, o medaili může bojovat jedenáct lidí. Medaili chci, ale ukáže to až finále.

Ještě k Lausanne – co si myslíte o novém pravidle, kdy je sprinter diskvalifikován hned po prvním ulití?
Je to blbost. (smích) Bylo mi to jedno, dokud mě nediskli. Člověk jde do pozoru, zvedne zadek a přepadne, aniž by chtěl. Podle mě to znehodnotilo světové rekordy, dřív se dalo trefovat do prvního výstřelu.

Za český rekord 13,27 z Odložilova memoriálu jste letošní evropskou jedničkou. Jaký je to pocit pár dní před šampionátem?
Příjemný. A teď jsem v Třinci potvrdil formu. Ostatní kluci si řeknou – no jo, s tím musíme počítat.

Mají se vás bát?
To ne. Ale budou mít respekt. Jinak jsme ale kamarádi a radíme si.
Petr Svoboda.

Panují podobné vztahy i mezi světovou elitou?
Američani se tváří, že jsou kamarádi až za hrob, ale... Doběhnou, plácnou si s vámi, ale ani se nepodívají do očí a jdou. Jsou studenější.

Ve čtvrtek poběžíte na Diamantové lize v Monte Carlu s Američanem Oliverem, který se v pátek v Paříži časem 12,89 přiblížil k Roblesovu světovému rekordu na dvě setiny. Překoná ho teď?
Myslím, že ano, v Paříži běžel fantasticky. Já Oliverovi říkám ufon proto, že jako by nepatřil na tenhle svět, je to takový Robles a Bolt dohromady. Je obrovský a vypadá, jako by teď přišel z posilovny.

Sebe taky řadíte mezi ufony?
Jisté předpoklady pro to snad mám. Nebýt těch mých bolístek... Ale výpadek se podařilo dohnat.

Takže když vás nebudou trápit podobné patálie, budete ufonem?
To ne, ufonem být nechci. Já chci být Petr Svoboda.

Jak rychle letos Evropané utíkali?

1. PETR SVOBODA 13,27
2. Artur Noga (Pol.)13,29
3. Andy Turner (Brit.) 13,30
4. Daniel Kiss (Maď.) 13,32
5. Garfield Darien (Fr.) 13,40
6. Stanislav Olijars (Lot.)13,41
7. Dimitri Bascou (Fr.) 13,42
8. William Sharman (Brit.) 13,43
9. Alaxander John (Něm.) 13,47
10. Marlon Odom (Něm.)13,50
11. Jen Werrmann (Něm.) 13,51
12. Konst. Douvalidis (Řec.) 13,52
13. Mathias Bühler (Něm.) 13,55

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...