Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nedvědův nájezd rozhodl zápas s Montrealem

8:34
NEW YORK - Vyrovnanou bitvu spolu v utkání NHL svedli hokejisté Philadelphie a Montrealu. O vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Ve třetí sérii vyrovnal Peter Forsberg a po něm Petr Nedvěd zařídil bekhendovou kličkou výhru domácí Philadelphie 5:4.
NHL (ilustrační foto)

NHL (ilustrační foto) foto: ČTK

Letci přerušili sérii čtyř utkání, v kterých prohráli, ale jejich vítězství rozhodně nebylo snadné. Finský obránce Joni Pitkänen přitom deset minut před koncem třetí třetiny zvýšil na 4:2 a vypadalo to, že Canadiens odjedou s prázdnou. Za pět minut však snížil Mike Ribeiro a při přesilovce vyrovnal 103 sekundy před sirénou Sheldon Souray.

V prodloužení sice měli domácí několik šancí, ale při nájezdech je uchránil od nezdaru Forsberg, který vyrovnal stav po Ribeirově brance. "Bylo by to opravdu těžké, kdybychom tohle prohráli. Je skvělé, že jsme získali dva body," pravil spokojeně Forsberg.

Montreal přišel o sérii tří vítězných utkání, ale udržel alespoň devítizápasovou šňůru bez prohry v základní hrací době. "Ukázali jsme naši povahu. Je to dobrý bod zvenku," prohlásil střelec dvou branek Ribeiro, kterému na první gól nahrál český útočník Jan Bulis.

Rangers hostili Carolinu, která se uchýlila k hluboké defenzivě. Obranná taktika hostů však slavila úspěch: Hurricanes zvítězili 2:1, jedinou branku Jezdců připravil pro Steva Rucchina český útočník Martin Ručinský.

Newyorský celek nemohl po celé utkání vyzrát na Martina Gerbera, který z 38 střel pustil za svá záda pouze jedinou. Převaha domácího celku byla značná především v poslední části, kdy hráči na Gerbera vyslali 17 střel, zatímco hosté neohrozili Henrika Lundqvista v brance Rangers ani jednou.

"Měli hodně šancí, ale neměli čas dostat se k dorážkám. Martin byl na svém místě a s postupujícím zápasem měl pořád lepší a lepší zákroky. Je těžké vyjádřit, co vlastně pro náš tým znamená," pochválil brankáře obránce Caroliny Bret Hedican.

Pro Jezdce to byla druhá prohra po sobě, tentokrát neuspěli s vedoucím celkem Východní konference. "Musíme vrátit o krok zpět, protože jsme si mysleli, že jsme o něco lepší, než doopravdy jsme. Poslední dvě utkání nám ukázala, že tomu tak ještě není," prohlásil útočník Jaromír Jágr, který v těchto zápasech nebodoval.

Ve Washingtonu v letošní sezoně příliš radosti nezažívají. V pondělním utkání proti Islanders se ale mohli těšit nejen z vítězství 5:2, ale i z milníků hned několika hráčů. Brankář Olaf Kölzig vychytal 250. výhru v kariéře, útočník Jeff Friesen zaznamenal 500. bod a Alexandr Ovečkin dosáhl čtyřicetigólové mety. U jedné z pěti branek Capitals asistoval i český útočník Jakub Klepiš.

Dvacetiletý Ovečkin skóroval v šesti utkáních po sobě a stal se prvním hráčem Capitals od sezony 2000/01, který v sezoně vstřelil 40 gólů. Peter Bondra se tehdy trefil pětačtyřicetkrát, jeho výkon ale Ovečkin zřejmě v brzké době překoná. "Jeho stálost výkonů je neuvěřitelná. Všichni mladí hráči mají dobré a špatné období, ale Alex hraje dobře celou dobu," prohlásil kouč Washingtonu Glen Hanlon.

Poslední vítěz Stanleyova poháru z Tampy se střelecky trápí a na jeho výsledcích je to znát. V duelu s Ottawou sice Raye Emeryho v brance Senators prověřili Lightning jednatřiceti střelami, ale ani jeden pokus se neujal. Góly naopak dávali hokejisté kanadského celku, kteří nakonec zvítězili 4:0.

Výsledky:
New York Rangers - Carolina 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 44. Rucchin (Ručinský) - 19. K. Adams, 29. Jus. Williams. Střely na branku: 38:19. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 2:3 - 0:0)
Branky: 32. Forsberg, 35. R.J. Umberger, 46. Desjardins, 50. Pitkänen, roz. sam. nájezd Nedvěd - 36. a 56. Ribeiro (na první Bulis), 49. Higgins, 59. Souray. Střely na branku: 28:36. Diváci: 19.561.

Washington - New York Islanders 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 23. a 40. Ovečkin, 47. a 57. Muir, 31. Friesen (Klepiš) - 28. Asham, 42. Bouchard. Střely na branku: 33:42. Diváci: 11.021.

Atlanta - Florida 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 3. de Vries, 15. Marián Hossa, 44. Larsen, roz. sam. nájezd V. Kozlov - 7. a 55. O. Jokinen, 26. Gelinas. Střely na branku: 34:40. Diváci: 12.702.

Tampa Bay - Ottawa 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 3. Vermette, 32. Spezza, 34. Fisher, 48. Schaefer. Střely na branku: 31:34. Diváci: 19.855.