Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejdražší položkou v rozpočtu libereckého mistrovství bylo zahájení

Sport

  16:12
LIBEREC - Slavnostní zahájení lyžařského šampionátu, který se v únoru a březnu uskutečnil v Liberci, přišlo Liberecký kraj na devět milionů korun. Je to největší položka ve vyúčtování, jež vedení kraje předložil organizační výbor.

Leoš Mareš jako moderátor pořadu Eso foto: TV Nova

 Liberecký kraj poskytl v únoru na doprovodný program 15 milionů korun, zastupitelé na posledním jednání požadovali, aby organizátoři doložili, jak peníze použili. Objevily se totiž spekulace, že některé akce se vůbec nekonaly.

"Vyúčtování žádné závady neodhalilo, všechny akce, které na něm jsou, se uskutečnily," řekl dnes novinářům náměstek libereckého hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD).

Milion z dotace kraje dostal moderátor Leoš Mareš

Kraj přispěl hlavně na slavnostní zahájení, z jeho peněz se zaplatilo také téměř pět milionů za pronájem a servis obrazovek na náměstích a sportovištích nebo za nahrávky oficiální písně šampionátu. Milion z dotace dostal Leoš Mareš, který byl autorem scénáře slavnostního zahájení i doprovodných akcí a také je moderoval.

Liberecký kraj už v minulých letech na mistrovství světa přispěl 149 miliony korun. Ty ale směřovaly zejména do infrastruktury. Dotace na doprovodný program byla jedinou přímou podporou z kraje organizátorům.

Financování bylo podrobeno kritice

Zejména opoziční Starostové pro Liberecký kraj ji ale od začátku kritizovali. "Krajské prostředky by měly směřovat především na podporu krajských kulturních akcí a nikoli do podobných komerčních programů," řekl tehdy ČTK starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, který také vyúčtování dotací na zářijovém zasedání zastupitelstva požadoval.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března. Zúčastnilo se ho 660 sportovců z 62 zemí a na závodiště ve Vesci a na Ještědu přišlo více než 170.000 diváků. Daňové poplatníky přišel lyžařský šampionát na více než dvě miliardy korun. Hospodaření organizačního výboru, který je v likvidaci, skončilo osmdesátimilionovou ztrátou. Řada věřitelů se domáhá zaplacení svých pohledávek u soudu, mezi jinými podala žalobu Technická univerzita v Liberci nebo Český hydrometeorologický ústav.

Vyúčtování krajské dotace na doprovodný program MS 2009 (účel dodavatel částka v Kč)

Vyúčtování krajské dotace na doprovodný program MS 2009:

(účel dodavatel částka v Kč)

Technické zabezpečení slavnostního zahájení Petr Šolc PAW Sound 128.351

Realizace slavnostního zahájení 4U production 9,000.000

Scénář k zahajovacímu ceremoniálu a dalším doprovodným akcím Leoš Mareš 500.000

Moderování doprovodných akcí Leoš Mareš 500.000

Nahrávka a mix oficiální písně Kangaroo production 188.000

Výroba CD s oficiální písní Kangaroo production 95.857

Pronájem a servis obrazovek na náměstí a sportovištích Mitsubishi electric 4,910.450

Celkem vyúčtováno 15,436.728

Autor: