Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nejdražší sport je jachting

Sport

  12:20
PRAHA - Tři miliony nebo také jen 350 tisíc korun. Roční náklady na přípravu špičkového sportovce na olympiádu se různí, ale jedno pravidlo platí pro všechny sporty: přípravu nejvíce prodraží sportovní vybavení a cestování.

Sport pro bohaté. foto: ČTK

I proto žebříčku nejdražších sportů, v nichž se v Pekingu představili čeští zástupci, jasně dominuje jachting. Například roční příprava Lenky Šmídové a Lenky Mrzílkové, které v olympijské regatě skončily sedmé, vyjde zhruba na tři miliony. A to ještě jejich třída 470 patří v jachtingu k nejlevnějším. „Nejvíc peněz stojí lodě, trenéři a cestování. Holky musí šetřit,“ přiznává Antonín Mrzílek z Českého svazu jachtingu.

Odhadnout, na kolik vyjde vrcholové sportování, není možné zcela přesně. Část sportovců totiž k přípravě využívá zařízení svého klubu, čímž se vyhne vysokým nákladům za jeho pronájem.

Druhým nejdražším sportem přesto zůstává cyklistika, především ta dráhová. Vybavení, trénink a cestování stojí vrcholového jezdce až 2,5 milionu za rok. Podobně jsou na tom i moderní pětibojaři – ti ročně utratí zhruba 1,2 milionu. „Nejdražší v pětiboji je střelba a šerm,“ říká sekretář pětibojařského svazu Jiří Hrdlička.

Pokud byste chtěli napodobit zlatou střelkyni Kateřinu Emmons, deblkanoisty Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka nebo skyfaře Ondřeje Synka, musíte ročně počítat s částkou kolem jednoho milionu korun.

Naopak mezi nejméně finančně náročné sporty patří judo. Nejlepší čeští judisté si v přípravě vystačí i s 350 tisíci ročně.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...