26. srpna 2008 12:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejdražší sport je jachting

Sport pro bohaté.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sport pro bohaté. | foto: ČTK

PRAHA Tři miliony nebo také jen 350 tisíc korun. Roční náklady na přípravu špičkového sportovce na olympiádu se různí, ale jedno pravidlo platí pro všechny sporty: přípravu nejvíce prodraží sportovní vybavení a cestování.

I proto žebříčku nejdražších sportů, v nichž se v Pekingu představili čeští zástupci, jasně dominuje jachting. Například roční příprava Lenky Šmídové a Lenky Mrzílkové, které v olympijské regatě skončily sedmé, vyjde zhruba na tři miliony. A to ještě jejich třída 470 patří v jachtingu k nejlevnějším. „Nejvíc peněz stojí lodě, trenéři a cestování. Holky musí šetřit,“ přiznává Antonín Mrzílek z Českého svazu jachtingu.

Odhadnout, na kolik vyjde vrcholové sportování, není možné zcela přesně. Část sportovců totiž k přípravě využívá zařízení svého klubu, čímž se vyhne vysokým nákladům za jeho pronájem.

Druhým nejdražším sportem přesto zůstává cyklistika, především ta dráhová. Vybavení, trénink a cestování stojí vrcholového jezdce až 2,5 milionu za rok. Podobně jsou na tom i moderní pětibojaři – ti ročně utratí zhruba 1,2 milionu. „Nejdražší v pětiboji je střelba a šerm,“ říká sekretář pětibojařského svazu Jiří Hrdlička.

Pokud byste chtěli napodobit zlatou střelkyni Kateřinu Emmons, deblkanoisty Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka nebo skyfaře Ondřeje Synka, musíte ročně počítat s částkou kolem jednoho milionu korun.

Naopak mezi nejméně finančně náročné sporty patří judo. Nejlepší čeští judisté si v přípravě vystačí i s 350 tisíci ročně.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)