21. listopadu 2008 12:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nelze, aby jezdili v něčem jiném

Prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Rozhodl se k neobyčejnému kroku. Coby prezident lyžařského svazu chce Lukáš Sobotka (34), aby funkcionáři zahájili disciplinární řízení s nejlepší českou sjezdařkou Šárkou Záhrobskou a jejím bratrem Petrem, protože prý porušili reprezentační smlouvu. „Byl jsem rozhodnutý do toho jít radikálně,“ tvrdí Sobotka.

 

* LN Minulý týden proběhlo jednání mezi svazem a italskou firmou Vist, se kterou trenér Petr Záhrobský ukončil spolupráci. Hrozila něčím italská strana?

Italové říkali, že z toho pochopitelně vyvodí důsledky, protože český trh je pro ně poměrně zásadní. Jde o dvě faktury. Platby italské firmy ve prospěch rodiny Záhrobských se zpozdily zhruba o sedmdesát dní. Ovšem v červenci už to bylo dávno uhrazené s tím, že si pan Záhrobský vyfakturoval nějaké penále.

* LN Vy říkáte, že změnou kombinéz rodina Záhrobských porušila reprezentační smlouvu. Co tedy budete dělat?

Do určité míry se z členské základny ozývá, neumíme si představit, že by Petr Čech nastoupil v jiném dresu než ostatních deset reprezentantů, přece ho nenecháte startovat. Nemyslím si ale, že by to byl všelék, když zastavíme činnost nejúspěšnější lyžařce všech dob v České republice. Ale chceme vyvinout tlak, aby k takovým excesům nedocházelo. Není možné, aby jeden z reprezentantů startoval v něčem jiném.

* LN Italská firma Vist se zatím nevzdává. Myslíte, že doufají, že se Záhrobský spálí a že se vrátí k jejich kombinézám?

Nedokážu si představit, jakým způsobem by je byli schopni přinutit. My jsme uvažovali, že bychom to vyhrotili natolik, že Šárce zakážeme v nové kombinéze reprezentovat, a pak se pochopitelně vystavíme tlaku veřejnosti.

* LN Takový krok budete před fanoušky těžko obhajovat.

Asi bychom to nevyhráli, ale byla by to taková výstraha pro další, protože bych byl nerad, aby to vypadalo jako slabost. To není ústup, protože Šárka na to doplatí. Prostě to bylo špatné rozhodnutí.

* LN Jaká je nejpravděpodobnější varianta konce příběhu? Napomenutí? Pokuta?

Šárka dostane určitě napomenutí. I od zaměstnavatele, což je ministerstvo vnitra. Když se k tomu rozhodne disciplinární komise, tak budeme požadovat po zaměstnavateli, aby jí snížil i odměny, výši platu atd. To stejné uděláme i ve svazu lyžařů, že dostane pokutu.

* LN Jenže na Vist si stěžují i jiní. Mužům nyní do Finska vezl kombinézy jen několik hodin před startem slalomu v Levi předseda ČOV Milan Jirásek. Pozdě dodali kombinézy i loni. Navíc platili pozdě. Není ta firma neseriózní?

To, že dodávali v napjatých termínech, bylo jen díky tomu, že reprezentanti mají poměrně liberální přístup ke všemu a zejména se to týká marketingu. Reprezentanti do poslední chvíle nevědí, jaké budou mít partnery, jak velká loga a kde. Pak výrobce nemůže plnit termíny, když neví, jaké logo má na kombinézu umístit.

* LNA Vist tedy žádnou vinu na napjatých vztazích nenese?

To já nedokážu posoudit. Určitě je to chyba některých reprezentantů, že pozdě dodávají své partnery, co se týká placení, no tak, jsou to Italové... Platí s nějakým zpožděním, ale zaplatí.

* LN Asi se to nedá porovnávat, ale pokud by Rakušané dostali kombinézu dva dni před závodem, tak by se asi pořádně vztekali.

Tam je to ale dané centrálním marketingem. Když budu vědět, tady budu mít reklamu, tak budu mít kombinézu už v srpnu.

* LN Budete usilovat o stejný trest pro oba sourozence Záhrobské?

Myslím si, že mezi nimi budeme určitě rozlišovat. Šárka je top závodnice na světě, Petr Záhrobský prostě není taková hvězda. Nemyslím si, že by mezi nimi mělo být rovnítko, protože jsou sourozenci. Umím si představit, že Petr Záhrobský bude mít pozastavenou závodní činnost na nějaké období.

* LN Že by tedy dostal tvrdší trest než Šárka?

To bude ale záležet na rozhodnutí disciplinární komise.

* LN Mluvil jste o tom s trenérem Záhrobským?

Byl na tom jednání s Vistem. Následně jsem jednal na ministerstvu vnitra o možnostech sankcí. Tam jsme zhodnotili i to, že varianta pozastavení činnosti pro Šárku by nebyla úplně optimální řešení. Já byl rozhodnutý do toho jít radikálně.

* LN „Policisté“ vás „ukecali“?

No. (usmívá se) Jirka Drbohlav, který to má na starosti, je dlouholetý sportovec, s Petrem Záhrobským mají nadstandardní vztahy. Přesvědčil mě, že to nemám řešit tak radikálně.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz